Ana SayfaGüncelHamit Bozarslan: Temel sorun Ankara’nın Afrin’e girerse ne pahasına gireceği

Hamit Bozarslan: Temel sorun Ankara’nın Afrin’e girerse ne pahasına gireceği

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu değerlendiren Prof. Dr. Hamit Bozarslan, ‘gelecekle ilgili bir tahminde bulunabilmek zor’ dedi ve ekledi: “Temel sorun Ankara’nın Afrin şehrine girip girmeyeceği ve girerse ne pahasına gireceği.”

Tarihçi ve politika bilimci Prof. Dr. Hamit Bozarslan, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunu ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bianet’ten Pınar Tercan’a konuşan Bozarslan, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye genelinde aldığı ateşkes kararının Afrin’i de kapsaması gerektiği konusunda birçok ülkeden gelen eleştirilerin somut bir adıma dönüşüp dönüşmeyeceği ve “Afrin operasyonu Mayıs’a kadar biter” açıklaması yaparak Irak’a da sınır ötesi operasyon için işaret veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözlerine ilişkin şu yorumlarda bulundu:

“Eleştirilerin somut bir niteliğe dönüşme şansı çok az. Böyle bir adımın mümkün olabilmesi için Almanya’nın ve Fransa’nın ortak bir siyasi çizgi izlemesi, en azından Türkiye’ye silah ihracatını durdurmaları şart.

“Mevcut rejim öngörülemez bir serseri mayına dönüşmüş durumda. O yüzden gelecekle ilgili bir tahminde bulunabilmek zor.

“Şu anda, temel sorun Ankara’nın Afrin şehrine girip girmeyeceği ve girerse ne pahasına gireceği.

“Gelecekle ilgili bir tahminde bulunmamızı engelleyen diğer bir nedense, bölgesel dengelerin nasıl gelişebileceğini bilememiz: El-Essad rejimi suskunluğunu sürdürecek mi? İran’ın alacağı konum ne olacak? Abadi-Hasd-i Sahb çatışması nasıl çözülecek?

“Rusya, Irak Kürdistanı’yla ilişkilerini bozmayı kabul edebilecek mi? Bu bilinmeyenlere, ABD’deki Sarraf davasını ve Kongre’nin Türkiye’ye karşı sabrını kaybetmeye başlamasını da eklemek şart.”

‘Temel sorun Rusya’nın ne yapacağı’

Bozarslan, Suriye rejiminin Afrin ve YPG konusundaki tutumu için ise şunları söyledi:

“Şu anda rejimin desteği söylemsel ya da sembolik düzeyde kalmakta. Kürtler ve SDG’ye bağlı Araplar tek başlarına direnmekte. Tabii, Doğu Guta’dan sonra ne olabileceğini kestirebilmek çok zor, ama şu anda rejimin Moskova’ya kafa tutabilmesi mümkün gözükmemekte.

“Ankara, Doğu Guta konusunda demeçlerin ve ‘Putin’e telefon ettim’ beyanlarının ötesine gitmeyen tepkilerinin karşılığını Afrin’de almakta. Bu nedenle de temel sorun bence Rusya’nın ne yapacağı.”


Bianet’te yer alan röportajın tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.