Ana SayfaDünyaIrak’tan ‘Şengal’e operasyon’ mesajı veren Erdoğan’a tepki

Irak’tan ‘Şengal’e operasyon’ mesajı veren Erdoğan’a tepki

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin operasyonuna ilişkin açıklama yaparken “Gerekirse Şengal’e gireriz” şeklindeki ifadesine Irak’tan tepki geldi. Irak Dışişleri Bakanı Caferi topraklarına müdahale edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ayın sonunda girilen Afrin’e dair açıklamalarda bulunurken Şengal’e de bir operasyon yapılabileceği sinyalini vermişti.

Bu sözlere yanıt, Bağdat’ta Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile görüşen Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi’den geldi.

Görüşme sonrası yazılı bir açıklama yapan Caferi, olası bir müdahaleye izin vermeyeceklerini vurguladı.

Açıklamada, “Irak, komşu ülkelerden askeri operasyon düzenleyen herhangi bir gücün toprakları üzerindeki varlığına izin vermeyecektir” denildi.

Irak hükümetinin, Türk güçlerinin Irak sınır ihlalini kabul etmediğini belirten Caferi Türkiye’nin Başika Kampı’ndaki birliklerini de çekmesini istedi.

Erdoğan’dan Şengal’e operasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mart’ta yaptığı konuşmada Afrin’e düzenlenen ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nu genişletilebileceği mesajını vermişti.

Operasyonun IŞİD soykırımından kurtulmayı başaran Ezidilerin yaşadığı Şengal’e de yapılabileceğini söyleyen Erdoğan şunları ifade etmişti:

“Virgülü koyduk, inşallah şimdi nokta konacak. Bununla kalmayacağız tabii. Bunun uzantısı var. Onlar da hallolacak.

“Dün Afrin şehir merkezini kontrol altına alarak harekâtın en önemli aşaması geride kaldı. Ardından Münbiç, Ayn el Arab [Kobani], Tel Abyad, Resulayn [Serakaniye], Kamışlı şeklinde koridoru ortadan kaldırana kadar süreç devam edecek.

“Bir gece ansızın Sincar’a [Şengal] da gireriz, oradaki PKK’lıları da temizleriz. Eğer dostsak bize gerekli kolaylığı sağlayacaksınız. Çok daha bu iş uzarsa yeni bir Zeytin Dalı da orada olur.”

Previous post
Filistin direnişinin sembollerinden Ahed Tamimi'ye hapis cezası
Next post
Fed faiz kararını açıkladı