Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan hükümete ‘şeker fabrikaları’ sorusu: Hangi uluslararası şirketlerle anlaşma yapıldı?

Kılıçdaroğlu’ndan hükümete ‘şeker fabrikaları’ sorusu: Hangi uluslararası şirketlerle anlaşma yapıldı?

HABER MERKEZİ –  Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirerek, “Türkiye şuan da bir hukuk devleti değildir” dedi. Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusuna da değinerek hükümete, “Hangi uluslararası şirketlerle anlaşma yaptınız?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına yerel medyanın içinde bulunduğu koşullara değinerek başladı. “Yerel medya adeta sahipsiz” diyen Kılıçdaroğlu, Basın İlan Kurumu’nun ilanlarına 3 yıldır zam yapmadığını ve bu sebeple yerel medyanın geçinemediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Geçinemiyorlar. Binlerce kişi çalışıyor yerel medyada, gazetelerde ve televizyonlarda. Ayakta kalmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. Biz yerel medyanın da yaygın medyanın da güçlü olmasını isteriz. Bağımsız olmasını, özgürce yazmasını ve eleştirmesini isteriz. Demokrasiye sahip çıkmak gibi medyaya da sahip çıkmak zorundayız.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) yeni yönetim atanmasına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, hükümetin MESAM’a kayyum konusunda da kanunu tanımadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Kongresini yapmadan Kültür Bakanlığı MESAM’a kayyum atadı. Kurala uyarsanız atayabilirsiniz. Verilen görev ve yükümlülüklerin yerine getirilmediği ya da tarifelerin esaslera göre düzenlenmediği durumlarda ben önce bir uyarı yazısını yazarım diyor bakanlık. Ve 30 gün beklerim. Kural yerine gelmemişse 2. bir yazı ile tekrar uyarırım. Yine 30 gün beklerim, kural yerine gelmemişse kayyum atarım diyor. MESAM yönetim kurulu görevden alındı. Telefon ettim, size uyarı yazısı geldi mi? Hiçbir yazı gitmemiş. Yani, kanunu takmıyor. Kültür Bakanlığı yasaya uymazsa ne olacak? Kültür Bakanı’na sormak isterim. Sen sanatı ve sanatçıyı korumakla görevlisin. Yasanın dışına çıkmazsın. Kültür Bakanlığı açıkça suç işlemiştir.

Konuşmasında şeker fabrikalarının özelleştirilmesine de değinen Kılıçdaroğlu, hükümete “Hangi uluslararası şirketlerle anlaşma yaptın?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Gayet açık ve net başta Recep Bey Binali Bey olmak üzere soru soruyorum hangi uluslararası kuruluşlarla oturup bir anlaşma yaptınız ve bu metni neden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından gizliyorsunuz? Kiminle oturdunuz Türk şeker politikasının geleceğini belirlediniz? Binali Bey nişasta bazlı şekerlere kota getireceğiz diye zaten var kota. Yüzde 15. Almanya’da yüzde 1,69. Bazı ülkelerde de yasak. Kansere obeziteye yol açıyor.”

Türkiye’nin şu anda “bir hukuk devleti olmadığını” söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Uluslararası bir toplantıda konuşuyor Adalet Bakanı. Türkiye’de yargı bağımsız ve tarafsızdır HSK bunun sigortasıdır diyor. Erdoğan, Yargıtay’ın 150. yılı sempozyumunda bir konuşma yapıyor. ‘Eğer bir ülkede halk bunalmış ve ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse oradaki yargı sisteminde bir sorun var demektir’ diyor. Günaydın Recep Bey, günaydın. Nihayet öğrenebildin. Yargı yok yargı. Adalet yok adalet.”