Ana SayfaBilim ve TeknolojiStephen Hawking’in son çalışması: Sonsuz Şişme’den yumuşak bir çıkış

Stephen Hawking’in son çalışması: Sonsuz Şişme’den yumuşak bir çıkış

HABER MERKEZİ – Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren bilim insanı Stephen Hawking’in henüz yayımlanmamış olan yeni makalesinin çoklu evren teorisini bir adım öteye götürdüğü belirtildi.

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking’in henüz basılmamış bir araştırma makalesinin olduğu ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin Britanya merkezli Times gazetesinden aktardığına göre Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’nden Teorik Fizikçi Profesör Thomas Hertog, Hawking’le beraber yazdıkları bu makalenin bir bilim dergisi tarafından değerlendirilmekte olduğunu söyledi.

Prof. Hertog, bu yeni teoriyle ilgili Hawking’le ortak çalışma yürüttüklerini ve Hawking’le çalışmanın son onayını almak için ölümünden çok kısa bir süre önce buluştuklarını anlattı.

Çoklu evren teorisinin bir adım ötesi

Makale, Hawking’in 1983’te yayınladığı Big Bang (Büyük Patlama) teorisinde bahsettiği çoklu evren teorisini bir adım öteye götürüyor.

“Sonsuz Şişme’den Yumuşak Bir Çıkış” adı verilen makalede, çoklu Büyük Patlamaların izini sürmek için gereken uzay keşif araçlarının nelere sahip olması gerektiğiyle ilgili matematikçilere fikir veriliyor.

Hawking’ten uzay üzerine

Ünlü kuramcı uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarıyla biliniyordu.

Doktorlar, Hawking’in 22 yaşındayken yakalandığı hastalık nedeniyle yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söylemiş, bilim insanı ise 76 yaşına kadar çalışmalarına devam edip birçok teoriye, kitaba imza atmıştı.

Hawking uzayla ilgili görüşlerini şöyle dile getirmişti:

“Yeryüzündeki yaşamın, aniden çıkabilecek bir nükleer savaş, genetiği değiştirilmiş bir virüs gibi felaketler ve giderek artan başka tehlikelerle yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum. İnsanın uzaya gitmediği sürece bir geleceği olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden, insanların uzaya ilgi duymasını teşvik etmek istiyorum.”