Ana SayfaGüncelTürkiye bu kez Almanya’dan Salih Müslim’i istiyor: Tutuklayıp iade edin

Türkiye bu kez Almanya’dan Salih Müslim’i istiyor: Tutuklayıp iade edin

HABER MERKEZİ – Türkiye, Çekya’da gözaltına alınıp serbest bırakılan PYD eski eş başkanı Salih Müslim için bu kez de Almanya’dan geçici tutuklama ve iade talebinde bulundu.

Türkiye, Çekya’nın ardından bu kez Almanya’dan PYD eski eş başkanı Salih Müslim için geçici tutuklama ve iade talebinde bulundu.

NTV’deki habere göre Alman yetkililere iletilen müzekkerede Müslim, 13 Mart 2016’da Ankara Kızılay Güvenpark’taki bombalı saldırıdan sorumlu tutuluyor.

Alman yetkililere Cuma günü iletilen mahkeme kararında Müslim’in geçici tutuklanması ve iadesi talebinde bulunuluyor.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin hakkında yakalama kararı çıkardığı PYD eski eş başkanı Salih Müslim, 25 Şubat’ta Prag’da gözaltına alınmıştı.

Ankara Müslim’in Türkiye’ye iadesini talep ederken, Avrupalı parlamenterler ise Çekya’ya Müslim’in serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Müslim, çıkarıldığı mahkemece 27 Şubat’ta serbest bırakılmıştı.

Müslim’e, Avrupa Birliği sınırlarından çıkmayacağı ve istendiğinde mahkemeye ifade vereceği yönünde şart koşulduğu belirtilmişti.

Serbest bırakıldıktan sonra gözaltına alınma sürecini değerlendiren Müslim, Avrupa’da, Türkiye’nin operasyonu ile hedef alınan Afrin için görüşmeler yaptığını belirterek “Bizi susturmaya çalışıyorlar, başaramadılar” demişti.

Son olarak Çekya İçişleri Bakanlığı, Salih Müslim’in Türkiye’nin istemi üzerine Prag’da gözaltına alınmasıyla ilgili inceleme başlatıldığını söylemişti.

Prag’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Müslim, Berlin’de geçtiğimiz günlerde Afrin için düzenlenen bir mitinge katılmak üzere Almanya’ya gitmişti.

Müslim’in ismi, İçişleri Bakanlığı’nın “Terörden Arananlar Listesi”nde 4 milyon liralık ödülle “kırmızı” kategoride yer alıyor.

Previous post
HDP 8 Mart'ın resmi tatil olması için kanun teklifi verdi
Next post
Gerekçe askeri operasyon: Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı