Ana SayfaGüncelYeni düzenleme: İstismarcının kurumunu teşhir etmek yasaklanıyor

Yeni düzenleme: İstismarcının kurumunu teşhir etmek yasaklanıyor

HABER MERKEZİ – Çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin yasal düzenlemeler üzerinde çalışan Recep Akdağ başkanlığındaki komisyonun ilk işlerinden birinin, “..okulu, yurdu gibi yerlerle mağdurun tespit edilmesini sağlayanlara cezai yaptırım” getirmek olacağı öğrenildi. Bu durumda tacizcinin de mensup olduğu dernek vs. yerler gizli tutulacak.

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri çocuklara yönelik cinsel istismara karşı alınacak yeni önlem ve düzenlemeler.

Başbakan yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında bir araya gelen 6 bakandan oluşan komisyonun çalışmaları önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırılacak.

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi’ye konuşan Recep Akdağ, önceliklerinin çocuğun ve ailenin deşifre olmasını önlemek olduğunu söyledi.

Bunun içinse planlanan ilk adım çocuğun istismara uğradığı okul, yurt vb. yerleri açıklayan basın organlarına cezai yaptırım uygulamak.

İlk önceliklerinin cezaları arttırmaktan ziyade engellemeye yönelik olacağını ifade eden Akdağ, ayrıca “Cinsel istismar suçlarında takdir indirimini kaldıracağız” dedi.

‘Cinsel istismar ve şiddet suçu işleyenler kamu çalışanı olamayacak’