Ana SayfaBilim ve TeknolojiDüşüş rotasında Türkiye de vardı: Kontrolden çıkan uzay istasyonu Pasifik’e düştü

Düşüş rotasında Türkiye de vardı: Kontrolden çıkan uzay istasyonu Pasifik’e düştü

HABER MERKEZİ – Düşebileceği riskli bölgeler arasında Türkiye’nin de gösterildiği Tiangong-1 isimli 9.4 ton ağırlığındaki uzay istasyonu yanarak Pasifik okyanusuna düştü.

Çin’in 2011 yılında uzaya fırlattığı, ancak 2016 yılından bu yana iletişim kurulamayan uzay istasyanu Tiangong-1’in infilak ederek Dünya’ya düştüğü bildirildi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Dairesi’nden yapılan açıklamada, atmosfere giriş yaparken infilak eden uzay aracının büyük bir bölümünün Pasifik Okyanusu üzerinde yandığı, kalan parçalarının da okyanusa düştüğü belirtildi.

Yetkililer, kontrol dışına çıkan uzay aracının düşebileceği ülkeler arasında İtalya, İspanya, Japonya, Kore ve Türkiye’yi saymıştı.

Türkiye de riskli bölgeler arasındaydı

Tiangong-1’e ait parçaların düşebileceği bölgeleri hesaplayan uzay araştırmaları yürüten Aerospace Corp’a göre Kuzey ve Güney Yarımküre’de riskli iki hat bulunuyordu.

Kuzey Yarımküre’deki riskli hattın Türkiye üzerinden de geçtiği belirtiliyordu.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay enkazı dairesi başkanı Holger Krag’a ise “Bu enkaz parçalarının birilerini yaralaması son derece düşük bir olasılık” diyordu.

Enkazın büyük olasılıkla okyanusa düşeceğini ifade ediliyordu.

Uzay istasyonu hakkında

“Cennet Sarayı-1” anlamına gelen Tiangong-1 isimli uzay istasyonu 9,4 ton ağırlığındaydı.

2011 yılında fırlatılan uzay istasyonunda 2013’ten bu yana herhangi bir astronot görev yapmıyordu. 2016’da Çin hükümeti Birleşmiş Milletler’e uzay istasyonunun kontrolden çıktığını bildirmişti.