Ana SayfaBilim ve TeknolojiFacebook’tan ‘siyasi paylaşım’ kararı

Facebook’tan ‘siyasi paylaşım’ kararı

HABER MERKEZİ – Sosyal paylaşım platformu Facebook, seçimlere müdahale amacıyla kullanıldığı ortaya çıkan siyasi içerikli reklam ve sayfalara ilişkin yeni kararlar aldı.

Facebook kullanıcılarına ait kişisel bilgilerin Londra merkezli “Cambridge Analytica” adlı veri analiz firması tarafından izinsiz ve usulsüz kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından Facebook’tan ‘siyasi paylaşım’ kararı geldi.

Facebook şirketinin kurucusu ve Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’in ABD Senatosu ve ABD Temsilciler Meclisi’ne ifade vermesine günler kala şirketten yapılan yazılı açıklamada, “siyasi içerikli reklamları ve sayfaları daha şeffaf hale getirmek” amacıyla yeni kurallar getirildiği bildirildi.

Açıklamada, “Facebook’ta bir sayfayı ziyaret ettiğinizde ya da reklamı görüntülediğinizde kimden geldiğinin net olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, bugün Facebook ve Instagram’daki reklamlara ve sayfalara yönelik yönetim şeklimizde önemli değişiklikler açıklıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Donald Trump’ın kazandığı 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde “yabancıların müdahalesini fark etmekte geç kalındığının” belirtildiği açıklamada, geçtiğimiz Ekim ayından bu yana sadece yetki verilen kullanıcıların seçimlerle ilgili reklam yayınlamasına izin verildiği vurgulanarak, bu kuralın bugünden itibaren tüm siyasi içerikli reklamlara ve sayfalara uygulanmaya başlayacağı kaydedildi.

Yeni karara göre siyasi içerikli yayın yetkisi alabilmek için Facebook’a lokasyon ve kimlik bilgilerinin verilmesi gerekecek.

Kullanıcıların paylaşımları, açıkça “Siyasi Reklam” etiketini ve kim tarafından finanse edildiği bilgisini taşıyacak.

Zuckerberg 10-11 Nisan’da ifade verecek

Facebook tarafından alınan bu karar, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in ABD Kongresi’ne vereceği ifadeden günler önce geldi.

Zuckerberg, 10 Nisan Salı günü ABD Senatosu ve 11 Nisan Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi’nde ifade vererek, milletvekillerinin yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin seçimleri etkilemek amacıyla ihlal edilmesi konusunda soruları yanıtlayacak.