Ana SayfaGüncelİtalyan yönetmen Vittorio Taviani hayatını kaybetti

İtalyan yönetmen Vittorio Taviani hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – İtalya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Vittorio Taviani, 88 yaşında hayatını kaybetti. Kardeşi ile birlikte yaptığı en popüler filmlerinden biri olan 1977 yapımı ‘Padre Padrone’ ikiliye Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandırmıştı.

İtalyan yönetmen Vittorio Taviani, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Kardeşi Paolo Taviani ile birlikte çektiği, neo-gerçekçilik ve modern hikâyeciliği harmanladığı filmleriyle tanınan Vittorio Taviani, kariyeri boyunca birçok prestijli ödül kazandı.

Taviani Kardeşler’in en popüler filmlerinden biri olan 1977 yapımı ‘Padre Padrone’ (Babam ve Ustam), ikiliye Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye getirirken; İtalyan Sinema Akademisi tarafından dağıtılan David di Donatello Ödülleri de defalarca Taviani kardeşlerin olmuştu.

Taviani Kardeşler, 1986 yılında Venedik Film Festivali’nden yaşam boyu başarı ödülü olan Altın Aslan’la onurlandırılırken, son yıllarda çektikleri en dikkat çekici filmlerden olan ‘Caeser Must Die’ (Sezar Ölmeli), Berlin’den Altın Ayı kazanarak döndü.

Sinemaya giriş serüveni

Vittorio Taviani, iki yıl önce Variety’ye verdiği bir röportajda kardeşiyle birlikte sinema dünyasına nasıl daldıklarını şöyle anlatıyordu:

“Çocuktuk ve artık var olmayan bir sinema salonu olan Cinema Italia’ya gitmiştik. Daha önce hiç ismini duymadığımız Paisan (1946) (Hemşehri) isimli bir film oynuyordu. Küçük çocuklar olarak savaşı fazlasıyla derin bir şekilde deneyimlemiştik. Ama o gün ekranda gördüğümüz şeyler, bizim için gerçeklerin çok daha belirgin olmasını sağladı. Bu film bize, bizimle ilgili ama bilmediğimiz şeyleri anlatıyordu. Biz de kendimize dedik ki: ‘Eğer sinemanın, kendimize kendi gerçeklerimizi göstermek gibi bir gücü varsa, biz de film yapmalıyız!”


Kaynak: bantmag