Ana SayfaGüncelKCK Basın Davası: Gazetecilerin yurt dışı yasağının kaldırılması KHK ile reddedildi, dava ertelendi

KCK Basın Davası: Gazetecilerin yurt dışı yasağının kaldırılması KHK ile reddedildi, dava ertelendi

HABER MERKEZİ – “KCK Basın Davası”nın görülen duruşmasında, gazeteciler için konulan yurt dışı yasağının kaldırılması talebi mahkeme heyeti tarafından 667 Sayılı KHK gerekçe gösterilerek reddedildi.

Kamuoyunda “KCK Basın Davası” olarak bilinen 46 Kürt gazetecinin yargılandığı davanın 14’üncü duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davaya sadece, tutuksuz yargılanan gazetecilerden Çağdaş Ulus katıldı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz alan Çağdaş Ulus’un eşi ve aynı zamanda avukatı Mehtap Uçar Ulus, gazetecilerin yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep etti.

Avukatın bu talebine önceki yurt dışı yasağı kararının yargılanan gazetecilerin eşlerini de kapsadığını hatırlatarak cevap veren mahkeme başkanı, “Bir prosedür var. Sizinkini kaldırmışız işte. Terör örgütü üyeliğinden yargılanıyorlar. Yapacak bir şey yok” dedi.

Dava 7 Eylül’e ertelendi

Savcı ise dosyadaki eksik hususların giderilmesini istedi. Ardından kararını açıklayan mahkeme, gazetecilerin yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebi 667 Sayılı KHK’nin 5’inci maddesini gerekçe göstererek reddetti.

Duruşma 7 Eylül tarihine ertelendi.

Yurt dışı yasağının kaldırılması yönündeki talebin KHK’ye dayandırılarak reddedilmesi üzerine söz alan avukatlar, başka mahkemelerde sanıkların savunmaları tamamlandıktan sonra yasağın kaldırıldığını hatırlattı. Mahkeme Başkanı Hakan Türkön de,“667’yi kimse pek bilmiyor demek ki. Onlar benim kadar bakmamışlardır” dedi.

Dava hakkında

20 Aralık 2011 yılında Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Demokratik Modernite ve Fırat Dağıtım gibi Kürt gazetecilerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 46 gazeteciden 32’si 24 Aralık’ta tutuklandı.

Yaptıkları röportajlar, çektikleri fotoğraflar, takip ettikleri basın açıklamaları, notları, haber kaynakları ile konuşmaları ve telefonlarında bulunan haber kaynaklarının isimlerine kadar birçok gazetecilik faaliyeti iddianamede suç delili olarak yer aldı.

36 tutuklunun 17’si iki yıl süren yargılama boyunca tahliye edilirken, geriye kalan tutuklular ancak Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldıktan sonra tahliye edildi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi 27 Mart 2014’te Mazlum Özdemir, Seyhmus Fidan, Hüseyin Deniz, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Kenan Kırkaya, M. Emin Yıldırım ve Haydar Tekin’in tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumunu dikkate alarak serbest bırakılmasına karar verdi. Ardından 12 Mayıs 2014’te de gazeteciler Mikail Barut, Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Yüksel Genç ve Davut Uçar hakkında tahliye kararı çıktı.

Gazetecilerin tümü serbest kalırken, gazeteci Mikail Barut hakkında başka bir davadan hüküm bulunduğu gerekçesiyle serbest bırakılmadı. 20 Haziran’da görülen davanın duruşmasında gazeteciler hakkında ikinci kez pasaportlarının iptal edilmesi kararı verirken, iddia makamı ise mütalaa için dosyanın tarafına gönderilmesini istemişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yapılan başvuru üzerine yıllar sonra Türk Adalet Bakanlığı’ndan yanıt istedi. Türkiye, “FETÖ”cüler tarafından hazırlanan iddianame ve fezlekeleri yanıt olarak AİHM’e gönderildi.