Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası, politika faizi ve faiz koridorunda değişiklik yapmazken, geç likidite penceresi faizini 75 baz puan artırdı. Alınan kararı değerlendiren bir bankacı, dolar/TL kurunun 4.05 altına inebileceği yorumunda bulundu.

Merkez Bankası (MB), geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 12,75’ten yüzde 13,50’ye yükseltti.

Gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25’te ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25’te sabit tutan MB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da (politika faizi) yüzde 8’de sabit bıraktı.

MB’nin 75 baz puanlık faiz artırımının ardından dolar kurunda düşüş gözlemlendi.

Kararın açıklanmasından hemen önce 4.0830 seviyesinde olan dolar kuru, faiz kararının açıklanması sonrası ilk tepki olarak 4.0335 seviyesine kadar geriledi.

Ardından 4.06’nın üzerine çıkan kur, saat 14:05 itibariyle 4.0560 seviyesinde yer aldı.

Enflasyon vurgusu

MB tarafından toplantıdan sonra yapılan açıklamada enflasyon beklentilerinin yüksek olmasının yanı sıra ithalat fiyatlarındaki yükselişin riskleri arttırdığı vurgulandı.

Açıklamada, “Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” denildi.

Faiz arttırımının etkileri neler olabilir?

Reuters’a konuşan bir bankacı, Merkez Bankası’nın kararı öncesinde yaptığı açıklamada, faiz artırımıyla dolar kurunda düşüş yaşanabileceğini belirtmiş, kararın olası etkilerini şöyle yorumlamıştı:

“Faiz artırımı yapılması halinde ise hangi faizin ne kadar artırılacağına bakılacaktır. Sadece GLP’de yapılacak 50 baz puanlık bir artış ile ilk etapta kurda bir düşüş görülebilir ancak zaten bu büyük ölçüde beklenti dahilinde olduğundan piyasa odağı yine siyasete ve yurt dışına dönecektir. GLP’de 75 baz puanlık bir artırım ise kurun 4.05 altına inmesini sağlayabilir. TCMB’nin diğer faizlerde de artırım yapması halinde ilk etapta ‘hangi faiz nereye yükseldi ve bu ne anlama geliyor’ kısmını çözmeye çalışan piyasada dalgalanma yaşanabilir.”

Previous post
İnşaat işçileri köprüde eylem yaptı: 5 gözaltı
Next post
Gazeteci İsmail Küçükkaya'ya hapis cezası