Ana SayfaGüncelRTÜK üyesinden ‘öneri’: İnternete ehliyetle girilsin

RTÜK üyesinden ‘öneri’: İnternete ehliyetle girilsin

HABER MERKEZİ – RTÜK üyesi Taha Yücel, internete bakanlığın vereceği bir ‘ehliyet’le girilmesini ‘önerdi’. Yücel, “Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı” dedi.

İnternetten yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilen Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) üyelerinden Taha Yücel, ODTÜ’de düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada internete ‘ehliyetle’ girilmesini önerdi.

“Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı” diyen Yücel, bu ehliyeti ise Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nin vermesi gerektiğini savundu.

Yücel’in konuşması şöyle:

“Detaylı konuşmadık henüz ama bir internet ehliyeti kavramım var. İnternet okuryazarlığı, interaktif eğitimini oluşturmamız lazım. Bundan kastım, basitçe internete bağlanan insanlara, opsiyonel olabilir veya zorunlu olması da düşünülebilir. Nasıl trafiğe çıkarken bir ehliyet aranıyorsa internete bağlanan insanlarda da en azından bir temel internete bağlanma yeterliliği ve ehliyeti aranmalı.

İnsanların vaktini almadan basit bir interaktif eğitimle ama anladığını da görerek, 4-5 aşamalı bir interaktif eğitimle sonuçlandırıp sonra isterse Ulaştırma Bakanlığı’mızın, BTK’nın, ilgili kişi veya kurumların imzasıyla bir ehliyetin, onun cihazına yüklendiği ‘internet ehliyetiniz hayırlı olsun, artık internetle ilgili temel bilgilere sahipsiniz’ denilmesi, en azından insanların böylece bilinçlenmesi sağlanabilir. Bu ‘İnternet Ehliyeti’ kavramını da görüşlerinize arz ediyorum.”