Ana SayfaEkolojiSinop’ta nükleer karşıtı miting İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı

Sinop’ta nükleer karşıtı miting İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı

HABER MERKEZİ – Sinop Nükleer Karşıtı Platformu, kentte kurulması planlanan nükleer santrale karşı 22 Nisan’da düzenleyecekleri mitingin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını duyurdu.

Türkiye’nin en kuzey ucu olan İnceburun Yarımadası’na yapılması planlanan nükleer santrale karşı 22 Nisan Pazar Sinop’ta bir miting düzenlenecekti.

“Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitinginin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığı duyuruldu.

Sinop Nükleer Karşıtı Platformu’nun (NKP) açıklaması şöyle:

“Sinop NKP olarak Çernobil Felaketinin 32. ve Fukuşima’nın 7. Yılı nedeniyle 22 Nisan 2018 pazar günü için planladığımız; “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu mitingimiz İçişleri Bakanlığı talimatıyla yasaklanmıştır.

Buna bağlı olarak 21 Nisan 2018 Cumartesi günü yapmayı planladığımız; “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” konulu panelimizde yasaklanmıştır.

Bundan hareketle 22 Nisan 2018 günü saat 13.00’de Sinop NKP olarak kitlesel katılımlı bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştireceğiz. Diğer yerellerin de bizlerle dayanışma içinde olarak eş zamanlı kendi basın açıklamalarını yapmalarını talep ediyoruz. Ve ileri bir tarihte tekrar miting başvurusu yapacağımızı tüm Anti Nükleer kamuoyuna duyuruyoruz.”