Ana SayfaGüncelStoltenberg ve Çavuşoğlu’ndan ortak basın toplantısı

Stoltenberg ve Çavuşoğlu’ndan ortak basın toplantısı

HABER MERKEZİ – Türkiye ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşmede Temmuz ayındaki NATO zirvesi hakkında konuştuklarını söyledi. Çavuşoğlu ise düzenlenen ortak basın toplantısında Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Suriye’ye yönelik operasyonla Türkler ve Rusları ayırmayı başardık” ifadesine tepki gösterdi ve “Bir Cumhurbaşkanı’na yakışır açıklamalar bekliyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü.

Çavuşoğlu ve Stoltenberg görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin yeni üyelerle birlikte NATO’nun genişlemesinden yana olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu görüşmede “Türkiye’de yapılacak NATO zirvesi” için de konuşulduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Genel Sekreterin bu anlayışta olduğunu biliyoruz ve kendisine teşekkür ediyoruz. Terörle mücadelede ayrımcılığa karşıyız. Tüm terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceğiz.

Bugün biz yine görüşmelerimizde, Suriye Irak ve Libya gibi bölgesel konuları da konuştuk. Zirvede bunları da ele alacağız. Bölgesel konularda görüş alışverişi yapma şansı bulduk.”

Çavuşoğlu açıklamasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Suriye’ye yönelik operasyonla Türkler ve Rusları ayırmayı başardık” ifadelerine de değindi.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı’na yakışır açıklamalar bekliyoruz. Macron, Rusya ve İran’la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma’daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükler silahlara da karşıyız. Bizim İran ve Rusya’yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik. Cenevre’yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı’nın sözleriyle bozulacak değildir. Bizim Rusya ile güçlü ilişkimiz var. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil.”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise göreve geldiğinden beri Türkiye’ye yaptığı ziyaretleri hatırlattı ve şunları söyledi:

“Türkiye ittifakta kilit rol oynayan bir müttefik. Türkiye ortak güvenlik çalışmalarımıza katkıda bulunuyor. Türkiye, IŞİD’e karşı mücadelede büyük katkıda bulunuyor.

NATO Türkiye’nin yanındadır. Türkiye 3,5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Buradaki batara konuşlandırmamızı genişlettik. Bugün Temmuz ayındaki zirve hakkında konuştuk.”

Stoltenberg, kimyasal silah saldırısı iddialarının ardından ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye düzenlediği hava saldırısına ilişkin ise “Kimyasal silahlar yasaklandı. Bu konuda uluslararası bir sözleşme var. Bu operasyonların amacı Suriye rejiminin kimyasal silah yeteneklerinin azaltılması. Bir mesaj veriyor” dedi.