Ana SayfaGüncelTutuklu Boğaziçililer: İfade özgürlüğümüzü kullandık, üniversitemize kavuşmak istiyoruz

Tutuklu Boğaziçililer: İfade özgürlüğümüzü kullandık, üniversitemize kavuşmak istiyoruz

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi’nde “Afrin lokumu” dağıtanlara “Katliamın lokumu olmaz” dedikleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilen ve tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, cezaevinden gönderdikleri mesajda, “İfade özgürlüğümüzü kullanarak bir başka grubu protesto ettik. Bir an önce özgürlüğümüze ve üniversitemize kavuşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta “Afrin lokumu” dağıtanlara “Katliamın lokumu olmaz” dedikleri için AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen ve baskınlarla gözaltına alınan 15 öğrenciden 10’u tutuklanmıştı.

14 Nisan’da gözaltına alınan 3 öğrencinin de tutuklanmasıyla birlikte tutuklu Boğaziçili öğrencilerin sayısı 13’e çıkmıştı.

CHP Eskişehir  Milletvekili Utku Çakırözer, tutuklu öğrencilerden Sevde Öztürk, Yaren Tuncer, Kübra Sağır ve Deniz Üstündağ’ı Bakırköy Kadın Cezaevi’nde ziyaret etti.

Diken’de yer alan habere göre ziyaretin ardından Çakırözer öğrencilerin şu mesajını paylaştı:

“Boğaziçi’nde her zaman her görüş özgürce ifade edilir. Bizim de yaptığımız ifade özgürlüğümüzü kullanarak bir başka grubu protesto etmek. Şiddete başvurmadık. Arada güvenlik görevlileri, üniversite hocalarımız vardı. Terör propagandası gerekçe gösterilerek tutulandık. Tutukluluk süresince eğitimimizden, okulumuzdan geri kalıyoruz. Bir an önce özgürlüğümüze ve üniversitemize kavuşmak istiyoruz.”