Ana SayfaBilim ve TeknolojiYapay zeka uzmanlarından ‘otonom silah’ uyarısı

Yapay zeka uzmanlarından ‘otonom silah’ uyarısı

HABER MERKEZİ – Yapay zeka ve robotik alanlarında önde gelen 50’den fazla bilim insanı, yapay zeka destekli silahlar geliştirme planları yapan Güney Kore’deki KAIST Üniversitesi’ni boykot edeceklerini açıkladı. Bilim insanları, “Pandora’nın kutusu açıldığında kapatılması zor olacak” uyarısında bulundu.

30 ülkeden yapay zeka uzmanları, Güney Kore’deki bir üniversitenin savunma şirketi ile yaptığı ortaklık sonucu üretilebilecek ‘otonom silahlara’ dikkat çekerek tepki gösterdi.

Bir bildiri yayınlayan 50’den fazla bilim insanı, savunma sistemi üreticisi Hanwha Systems ile iş birliği yapan Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ne (KAIST) şu çağrıda bulundu:

“Pandora’nın kutusu açıldığında kapatılması zor olacak. Geçmişte yasaklanan kör edici lazer gibi diğer teknolojilerde olduğu üzere bunları geliştirmemeye karar verebiliriz. KAIST’e bu yolda ilerlemesi ve insan hayatlarını geliştirecek ve zarar vermeyecek yapay zeka kullanımı üzerinde çalışması çağrısı yapıyoruz.”

Bilim insanları ayrıca KAIST’in otonom silahlar geliştirerek silahlanma yarışını hızlandırma arayışından duydukları endişe nedeniyle üniversite ile iş birliği yapılmayacağını ve KAIST’ten gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapmayacaklarını vurguladı.

Bilim insanları bu çağrısı ve boykotu, Birleşmiş Milletler’in önümüzdeki hafta Cenevre’de otonom silahlar üzerine yapacakları toplantı öncesinde geldi.

20’den fazla ülke daha şimdiden otonom silahlara yasak getirilmesi için çağrı yaptı.

Güney Kore’nin en büyük silah üreticilerinden biri olan Hanwha, uluslararası anlaşma ile 120 ülkede yasaklanan misket bombası yapımına ise devam ediyor.

Güney Kore’nin yanı sıra ABD, Rusya, Çin ve Türkiye uluslararası anlaşmayı imzalayan taraflar arasında bulunmuyor.

Araştırmanın hedefinde ne var?

KAIST, ulusal güvenlik ve yapay zekayı birleştirmek için araştırma merkezini 20 Şubat’ta açtı.

KAIST Başkanı Sung-Chul Shin, merkeze ilişkin “ulusal savunma teknolojisi geliştirmek için güçlü bir temel oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Shin ayrıca daha sonra üniversitenin sitesinden silinen açıklamasında, araştırma merkezinde üzerine çalışılacak konuları yapay zeka temelli komut ve karar sistemleri, akıllı uçak eğitimi sistemleri, nesne izleme ve tanıma teknolojisi olarak sıraladı.

Güney kore’deki Dodaam sistemleri ise şimdiden tamamıyla otonom “savaş robotu” üretimi yapıyor.

Bu robotlar arasında üç kilometre öteden hedefi belirleme kapasitesine sahip yerleşik kuleler bulunuyor.

Britanya merkezli BAE Systems da Taranis isimli askeri drone üretiyor.

Droneun tamamıyla otonom olduğu belirtiliyor.


Karınca Dış Haberler