Ana SayfaGüncel24 Haziran’a doğru: 31 gün kala neler oluyor, adaylar ne diyor?

24 Haziran’a doğru: 31 gün kala neler oluyor, adaylar ne diyor?

HABER MERKEZİ – 24 Haziran erken seçimlerine 31 gün kaldı. Partilerin Cumhurbaşkanı adayları belirlenirken, milletvekilliği aday listeleri de netleşti. Meclis’in halihazırda üçüncü büyük partisi HDP ise seçimlere cumhurbaşkanı adayı, milletvekilleri, üyeleri ve belediye eş başkanları tutuklu olarak hazırlanıyor. Gün boyunca adayların açıklamalarını, kimi değerlendirmeleri ve gelişmeleri canlı sayfamızdan aktaracağız.

 


21:00 | Demirtaş’tan televizyon kanallarına ‘sansür’ tepkisi

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda CNN Türk televizyon kanalına yönelik tepkisini dile getirdi. Demirtaş’ın tepkisi şöyle:

TRT’ye de “Seçmenlerimizin vergilerini tek bir partinin propagandası için kullanmanız hem günah hem de suçtur. TRT’yi iktidarın borazanı haline getirip kul hakkı yiyen yöneticilere hakkımızı helal etmiyoruz. Yaptığınızın suç kısmıyla da, adil yargının bir gün ilgileneceğine inanıyorum” diye seslenen Demirtaş, Habertürk TV’ye yönelik ise şunları söyledi:

“TRT’yi anladık da özel kanalların çekincesi nedir? HDP ve Demirtaş haberleri yaptığınızda halen Hükümet’ten birileri, doğrudan sizi arayıp uyarıyor mu? Bizi yok sayarak seçimlerdeki adaletsizliği katmerli hale getirdiğinizin farkında mısınız?”

Selahattin Demirtaş, son olarak NTV’ye tepki gösterdi:

“24 Haziran seçimlerine HDP ve Demirtaş da giriyor ama sanırım sizin bundan haberiniz yok. Aksi takdirde ne diye bültenlerinizde bizimle ilgili haberler, tartışma programlarınızda bir HDP’li olmasın, değil mi (!) Kesin haberiniz yoktu, ama söylemiş oldum şimdi.”


20:18 | CHP’nin Edirne milletvekili aday listesinde değişiklik

CHP’de Edirne milletvekili aday listesinde değişikliğe gidildi.

“Cumhurbaşkanına hakaret”ten 1 yıl hapis cezası alan Ediz Ün’ün adaylığının YSK tarafından kabul görmemesi üzerine ikinci sıra adayı olarak halen Edirne Milletvekili olan Erdin Bircan gösterildi.

Buna göre, Edirne’de CHP’nin listesi şöyle şekil aldı:

  1. Okan Gaytancıoğlu
  2. Erdin Bircan
  3. Yakup Atalay
  4. Erdoğan Gümülcineli

20:09 | HDP, Edirne Cezaevi önünde seçim startı verecek

HDP, 24 Haziran erken seçiminin startını yarın partinin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi önünden verecek.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekili adayları, HDK ve bileşen parti ve kurum temsilcilerinin katılacağı basın açıklaması saat 12:00’de başlayacak.


20:00 | 9 sol ve sosyalist örgütten HDP ve Demirtaş’a destek açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşeni olmayan, 24 Haziran erken seçimlerinde HDP’yi ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğini açıklayan dokuz örgüt, bugün İstanbul’da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bianet’in haberine göre, toplantıya Sosyalist Meclisler Federasyonu, Toplumsal Özgürlük Partisi, Halkevleri, KÖZ, Bir Adım Daha İnisiyatifi, KALDIRAÇ, Türkiye İşçi Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Partizan’dan isimlerin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP bileşenleri temsilcileri de katılırken, salona asılan pankartta “Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye” sloganı yer aldı.

Destek açıklamalarında, ‘Cumhur’ ve ‘Millet’ ittifaklarının karşısında sosyalist bir birliktelik ile HDP’nin barajı geçmesinin önemi ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği vurguları öne çıktı.


19:24 | Akşener: Şeker fabrikaları satışlarını iptal edeceğim

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, 24 Haziran’da seçildiği takdirde şeker fabrikalarına ilişkin özelleştirme ihalelerini iptal edeceğini söyledi.

Konya’da miting yapan Akşener, ekonomideki gidişata değinerek şunları söyledi:

“Şeker fabrikalarını sattılar. 14 şeker arazisini satışa çıkardılar kupon arazisi için. Buradan satın alanları uyarıyorum. Allah nasip ederse 25’inde (Haziran) bu satışları iptal edeceğim. Dediler ki zarar ediyor. Saray’ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının bir yıllık zararına eşit.”


19:19 | İnce’den YSK yargıçlarına: Adil olmazsanız fotoğraflarınızı sokaklara asarım

İstanbul Barosu’nu ziyaret eden CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran’da YSK’nin bir yanlış yapması halinde 50 bin avukatla oraya gideceğini söyledi ve YSK yargıçlarına ise şöyle seslendi:

“YSK’daki yargıçlara sesleniyorum, siz Erdoğan’ın yargıçları değilsiniz, adil olacaksınız, yasaların-anayasanın-evrensel kuralların size verdiği yetkiyi ve hakkı kullanacaksınız. Haricinde bir şey yok. Bunu yapmayın, yaparsanız bir daha söylüyorum; Türkiye’nin bütün sokaklarına fotoğraflarınızı asarım. Sokağa çıkamazsınız. Biz kimseden torpil istemiyoruz, kimseden ayrıcalık istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz, sandıktan ne çıkarsa.”


18:15 | Kadın aday dağılımları

24 Haziran erken seçimlerine katılacak olan siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na sunduğu milletvekili adaylık listesinde, kadın sayısının çok az olması dikkat çekti.

AKP 29, CHP ise 33 ilde kadın aday göstermezken, en fazla kadın aday gösteren parti ise HDP oldu.


17:36 | ‘OHAL’i sürdüreceğiz’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 24 Haziran erken seçimlerine ilişkin ‘seçim beyannamesi’ni açıkladı.

“’Vakit Türkiye vakti’ diyerek yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin çok üzerinde bir oyla kazanmayı hedefliyoruz” diyen Erdoğan, her alanda gelişme ve iyileşme vaat etti.

OHAL uygulamasının sürdürüleceği kaydedilen beyannamede, ekonomik vaatler dikkat çekti. Ekonomiye dair vaatler arasında “Enflasyon hedeflemesi rejimine devam edilecek, dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek” ifadesi yer aldı.


16:00 | CHP seçimde kullanacağı sloganı belirledi

CHP’nin 24 Haziran erken seçimlerinde kullanacağı slogan belli oldu. Buna göre CHP seçimlerde ‘Millet için geliyoruz’ sloganını kullanılacak.


15:30 | Demirtaş’ın tahliye talebinin reddine yönelik yapılan itiraz da reddedildi

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliyesinin reddinin ardından bir üst mahkemeye yapılan itiraz da reddedildi.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Önümüzdeki tek seçenek, öncelikli ele alma ve tedbir talebiyle, AYM’ye başvuru” dedi.


12:55 | Bahçeli: Erdoğan birinci turda alır ve alması da gerekir

Dün akşam iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya gelen MHP lideri Devlet Bahçeli, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlere dair konuştu.

“Erdoğan birinci turda alır ve alması da gerekir” diyen MHP lideri, bunu şöyle gerekçelendirdi:

“Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi önemli bir sistem olarak kamuoyuna mal edilmiş, anayasal zemine oturtulmuş, halk oylaması ile halkın desteğini almış ve şimdi de uygulama aşamasına gelmiştir. Bu sistemi geri vitese takmak doğru değildir.”


12:25 | Hakkari’de sandıkların taşınması gündemde, halk tepkili

Fotoğraf: pedalla.com

Hakkari Valiliği, YSK’ye başvuru yaparak, il genelinde 134 köyde bulunan sandıkların 24 Haziran erken seçimlerinde 38 merkeze taşınmasını talep etti. Hakkarilileri ise bu duruma tepkili.

Sandıkları bir başka yere taşınan köylerden olan Ördekli’nin muhtarı Necmettin Yalçın, “Köyümüzden 26 kilometre uzaklıkta bulunan bir başka köye gitmemiz isteniyor. Uygulama ile köylülerin sandık başına gitmesinin engellenmesinin planlanıyor” diyor.

Kaya, “Sandıklar bin kilometre uzağa taşınsa da oyumuzu kullanacağız” diye de ekliyor.


12:05 | Buldan’dan aday listesi vurgusu: Bizim ittifakımız Türkiye toplumuyla

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin 24 Haziran’a yönelik hazırladığı milletvekili aday listesiyle her kesimden temsiliyet gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “HDP Türkiye toplumu ile gerçek ittifak gerçekleştirdi” sözlerini kaydetti.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Özgür Paksoy ve Mehmet Şah Oruç’a konuşan Buldan’ın konuşmasından ilgili bölüm şöyle:

“Biz Türkiye’nin her kesimi ile ittifakımızı gerçekleştirdik. Zaten göstermiş olduğumuz adaylar bunun göstergesidir. Her kesimden bir temsiliyet var; Ermeni, Süryani, Arap, sol ve sosyalist, Türk, feminist, kadın, engelli ve genç temsiliyet var. Bu temsiliyet; HDP Türkiye toplumu ile gerçek ittifak gerçekleştirdi. Esas ittifak bizim ittifakımızdır. Diğer ittifakların geçici olduğunu düşünüyoruz. Bunların uzun süre yaşama şansı yoktur. Çıkar ilişkileri doğrultusunda oluşturulan ittifakların Türkiye toplumuna faydası olmayan ittifaklardır. Esas ittifaklar Türkiye halkları ile oluşturulan ittifaklardır. En kıymetli ittifak HDP’nin Türkiye toplumu ile gerçekleştirilen ittifaktır.”


12:00 | Seçmen sayısı 13 ilden fazla: Cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?

Nüfusu 13 ilden fazla olan cezaevlerinde tutulan yaklaşık 150 bin kişi hüküm giydiği gerekçesi ile oy kullanamayacak.

Yargılaması halen devam eden ve “taksirli suç” kapsamında hüküm giyen tutuklular ise oy kullanabilecek.

YSK, cezaevlerinde sandık başına gitme hakkı olan seçmen sayısını ise 21 Haziran 2018 tarihinde en geç saat 17.00’ye kadar açıklayacak.


09:55 | AKP’lilerden Urfa listesine tepki: Hani söz milletindi?

AKP’li Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı Urfa’da partisinin milletvekili aday listesine tepki gösterdi.

AKP Birecik İlçe Başkanlığı’nda bir grup partiliyle yaptığı basın toplantısında konuşan Pınarbaşı, listedeki isimlere “Hani söz milletindi?” sözleriyle tepki gösterdi:

“Hani söz milletindi. Nerede bu söz milletin. Hangi milletin yansıması o listede var. Bir aileden 3 aday, Buğday Pazarı’nda ortağı olan kişi aday, BELSAN’da çalışan bir kişi aday, belediyede çalışan bir bürokrat aday. Bu tabloyla mı bu parti seçim kazanacak? Bu rahatsızlık sadece Birecik’te değil, Viranşehir’de de var, Hilvan’da da var, Siverek’te de var, Urfa’da da var, Harran’da da var. Kimse alınan başarısızlığı teşkilatlara, halka, millete, belediye başkanlarına mal etmesin.”


09:00 | “İdris Baluken yargı eliyle siyaset dışına itildi”

HDP’nin tutuklu vekillerinden ve önümüzdeki seçimler için partinin Batman adaylarından olan İdris Baluken’e verilen hapis cezası onandı.

Mahkemenin Baluken’e verilen hapis cezasını onamasını değerlendiren avukatı, “Yargı aracılığıyla siyaset dışına itildi” dedi.

Baluken davasında hukuki sürecin bitmediğini hatırlatan avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, AYM ve Yargıtay’a başvuracaklarını belirtti.