Ana SayfaGüncel39 gün kaldı: Erken seçimlere giderken adaylar ne diyor, neler oluyor?

39 gün kaldı: Erken seçimlere giderken adaylar ne diyor, neler oluyor?

HABER MERKEZİ – 24 Haziran erken seçimlerine 39 gün kaldı. Partilerin Cumhurbaşkanı adayları belirlenirken, HDP ise seçimlerine cumhurbaşkanı adayı, milletvekilleri, üyeleri ve belediye eş başkanları tutuklu olarak hazırlanıyor. Gün boyunca adayların açıklamalarını, kimi değerlendirmeleri ve gelişmeleri canlı sayfamızdan aktaracağız.

 

 


18:30 | Ağırdır: Erdoğan yüzde 45’in altında kalırsa vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın genel müdürü Bekir Ağırdır, RS FM’de konuk olduğu bir programda 24 Haziran erken seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerde HDP’nin belirleyici olacağını vurgulayan Ağırdır, “Tayyip Erdoğan ikinci tura yüzde 45’in altında bir oyla kalırsa, o zaman vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir” dedi.


15:12 | Akşener’den Erdoğan’a ekonomi tepkisi

İYİ Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Merak Akşener, partisinin genel merkezinde ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini telafuz etmeden eleştirilerde bulunan Akşener, şöyle konuştu:

“Dolar aldı başını gidiyor, ülkemizin durumu, uçuruma yuvarlanacak bir otobüse benziyor. Ve maalesef, hepimizin içinde olduğu o otobüsün direksiyonunda da, yorgun bir şoför var. Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur. O yorgun şoför, Londra’da, yine sorumsuz, sorumluluktan uzak bir konuşma yaptı. Direksiyon o yorgun şoförün elinden alınmazsa, ülkemizin o otobüsün içinden canlı çıkma ihtimali yoktur. Türk Lirası, yılbaşından bu yana, yüzde 12 değer kaybetmiş. Krizdeki Arjantin Peso’sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. Gecen Eylül ayında, 3.40 olan dolar, bugün neredeyse 4.5 Lira. Eğer, bir şeyler yapılmazsa, çok yakında 5 lira olacak.”


14:34 | Rawest’in Kürt kentlerindeki araştırması: Seçmenin tercihi ne?

15 Kürt kentinde yapılan araştırmaya göre, 24 Haziran’da seçmenin tercihi ilk turda açık ara HDP adayı Selahattin Demirtaş, ikinci turda ise CHP adayı Muharrem İnce.


11:30 | Son anket: Partiler ve cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları

Remres Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık şirketi “Erken Seçime Doğru” başlıklı Mayıs ayı anketini açıkladı. Anket sonuçları, Nisan ayında yapılan araştırmaların aksine partilerin ve adayların oy oranlarında değişiklik öngörüyor. Remres’in 6-9 Mayıs tarihleri arasında 28 ilde 3653 kişi ile telefon ve yüzyüze yaptığı anket sonuçlarına göre son veriler şöyle:


10:30 | AKP Milletvekili: Demirtaş cezaevinden çıkmalı

HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını değerlendiren AKP Milletvekili Aziz Babuşcu, “Demirtaş bence de cezaevinden çıksın. Sonuç itibarıyla bir seçime giderken, Cumhurbaşkanı adayı bir siyaset liderinin cezaevinde olmasını tercih etmem” dedi.


09:50 | Demirtaş’tan Ramazan mesajı

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, dün gece Twitter’dan Ramazan ayına ilişkin bir mesaj paylaştı.


08:50 | HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Gazete Karınca’nın sorularını yanıtladı

Foto: HDP

24 Haziran erken seçimlerine cumhurbaşkanı adayı, milletvekilleri, üyeleri ve belediye eş başkanları tutuklu olarak hazırlanan HDP’nin eş genel başkanı Pervin Buldan, Gazete Karınca’nın sorularını yanıtladı.

Partisinin oy oranının bıçak sırtı olduğunu belirten Buldan, “Çalamayacakları kadar oya ihtiyacımız var” dedi ve HDP etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.