Ana SayfaDünyaABD’den İran’a yeni yaptırımlar

ABD’den İran’a yeni yaptırımlar

HABER MERKEZİ – ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu’yla bağlantıları olduğu gerekçesiyle altı kişi ve üç kurumu yaptırım listesine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında 2015 yılında ABD’nin yanı sıra Almanya, Britanya, Fransa, Rusya ve Çin’in de imzaladığı İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekileceklerini açıklamıştı.

Çekilme kararını “Bugün ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklıyorum. Başkanlık memorandumu imzalayacağım” sözleriyle duyuran Trump, İran’a yönelik ekonomik yaptırımları yeniden getireceklerini söylemişti.


Trump: ABD İran nükleer anlaşmasından çekilecek, ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz


Bu gelişmenin ardından ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım listesine 6 kişi ve 3 kuruluşun eklendiğini duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırımların hedefinde İran Devrim Muhafızları Ordusu’na milyonlarca dolar aktaran ve grubun ‘zarar veren faaliyetlerine fon sağlayan’ kişileri olduğunu söyledi.

Hazine Bakanı Mnuchin yazılı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“İran rejimi ve Merkez Bankası, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, bölgedeki vekil gruplarını silahlandırmak, mali destek vermek dâhil, şer faaliyetlerini finanse etmek için Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kuruluşlara erişimi istismar etmiştir.

“İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, kaynağı ve istikameti neresi olursa olsun tüm gelir akışını kesme niyetindeyiz.”

Alınan yaptırım kararı kapsamında, söz konusu şirket ve kişilerin ABD’deki tüm mal varlıklarına erişim engeli getirildi.

ABD Hazine Bakanlığı yaptırım uygulanan kişilerin ismini açıklamadı ancak hepsinin İran vatandaşı olduklarını duyurdu.

Bu kararla beraber Birleşik Arap Emirlikleri de, yaptırım listesindeki İranlılarla ve şirketlerle iş yapılmasını yasakladı.