Ana SayfaGüncelAçlık grevindeki ağır hasta tutukluların talepleri kabul edildi

Açlık grevindeki ağır hasta tutukluların talepleri kabul edildi

HABER MERKEZİ – 20 Nisan tarihinden bu yana İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan iki ağır hasta tutuklunun talepleri kabul edildi. Tutuklular, açlık grevini sonlandırdı.

İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde 20 Nisan tarihinden bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan iki tutuklunun talepleri kabul edildi.

MA’nın haberine göre cezaevi yönetimiyle görüşen avukatlar, açlık grevi eylemlerinin 36’ncı gününde olan Ergin Aktaş ve Ehmedi Xami’nin taleplerinin kabul edilmesinin ardından eylemlerini sonlandırdığını açıkladı.

Ağır hasta tutukluların tedavileri için bir doktor görevlendirmesi yapılırken, tutuklulara kitap, dergi ve gazete verilmeye başlandığı ve insani taleplerinin de karşılandığı belirtildi.

İki ağır hasta tutuklunun talepleri şöyleydi:

  • Ameliyat zamanı gelen arkadaşlarının ameliyatlarının yapılması ve tedavilerinin gerçekleşmesi
  • Hapishane koşullarının düzeltilmesi
  • Uzun zamandır karşılanmayan sevk taleplerinin yerine getirilmesi

Öte yandan Aktaş ve Xami’nin, daha önce açlık grevinde olan ve Ramazan ayı dolayısı ile oruç tutmak için açlık grevine ara veren ince bağırsak kanseri 68 yaşındaki Yusuf Bulut ile aynı koğuşa alındığı belirtildi.

Açlık grevindeki tutuklulardan bağırsakları dışarıda olan Dicle Bozan ise geçtiğimiz gün tedavisi yapılmadan daha önce tutulduğu Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmişti.

Ağır hasta tutukluların sağlık durumu

Ergin Aktaş: Bir eli dirsekten diğer eli bilekten yok. Ayrıca KOAH hastası, “tek başına kalamaz” raporlarına rağmen OHAL sonrası tek kişilik hücrede tutuluyordu.

Dicle Bozan: Bir bacağı kesik, diğer bacağında ve karın bölgesinde yaralar mevcut. Ayrıca bir yıla yakındır bağırsakları dışarıda, ameliyatla içeri alınması gerekir ancak bir türlü ameliyat edilmiyor.

Yusuf Bulut: 1950 doğumlu, ince bağırsak kanseri ve yatağa bağımlı olarak yaşamakta.

Ehmedi Xami: 2000 doğumlu ve felçli, tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamını idame ettiriyor.