Ana SayfaGüncelAKP’li vekil Babuşcu: Demirtaş cezaevinden çıkmalı

AKP’li vekil Babuşcu: Demirtaş cezaevinden çıkmalı

HABER MERKEZİ – HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını değerlendiren AKP Milletvekili Aziz Babuşcu, “Demirtaş bence de cezaevinden çıksın. Sonuç itibarıyla bir seçime giderken, Cumhurbaşkanı adayı bir siyaset liderinin cezaevinde olmasını tercih etmem” dedi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin bir çağrı da hükümet cephesinden geldi.

CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’den gelen çağrıların ardından konuşan AKP İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu da Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini belirtti.

CNN Türk yayınına katılan AKP’li vekil, şunları söyledi:

“Demirtaş bence de cezaevinden çıksın. Sonuç itibarıyla bir seçime giderken, Cumhurbaşkanı adayı bir siyaset liderinin cezaevinde olmasını tercih etmem. Ama sonuç itibarıyla, bir yargı ve hukuk mekanizması işlemesi ve onun bir karar vermesi gerekir. Sonuçta buna karar verecek olan bizler değiliz.”

Tahliye talebinde bulunuldu

Yüksek Seçim Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin aday listesinin Resmi Gazete’de yayımlamasının ardından HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için avukatları ve partisi, dün tutuklu yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulundu.

Demirtaş seçim kampanyasını cezaevinden sürdürüyor

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Cezevi’nde tutuklu bulunmakta.

Yüksek Seçim Kurulu, Demirtaş’ın adaylığında hukuki bir sakınca görmedi ve adaylığını kabul etti.

Demirtaş, 24 Haziran erken seçimlerinde, AKP-MHP adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP adayı Muharrem İnce, İYİ Parti adayı Meral Akşener, SP adayı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’le yarışacak.

Ancak diğer adaylardan farklı olarak Demirtaş, tutuklu bulunduğu için meydanlarda yurttaşlara seslenemiyor ve seçim kampanyasını şahsen anlatamıyor. Selahattin Demirtaş, sadece avukatları ve partisi aracılığıyla yazılı mesajlarla Cumhurbaşkanı adayı olarak sesini duyurabiliyor.