Ana SayfaDünyaAnne Frank’ın Günlüğü’nde bilinmeyen iki sayfa bulundu

Anne Frank’ın Günlüğü’nde bilinmeyen iki sayfa bulundu

HABER MERKEZİ – Anne Frank’ın Nazi işgali sırasında ailesiyle birlikte saklandığı bir binada tuttuğu günlüğünün bu zamana dek bilinmeyen iki sayfası ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ailesiyle birlikte saklandığı bir binada tuttuğu günlüğüyle bütün dünyada adını duyuran ve bir toplama kampında hayatını kaybeden Anne Frank’ın günlüğünün bilinmeyen iki sayfası daha bulundu.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre sayfaların varlığı Anne Frank Vakfı tarafından 2001 yılında keşfedildi. Ancak bir kısmı karalanan, bir bölümü de yapıştırılmış kahverengi kağıtlarla kapatılan günlüğün okunması o zamandan bugüne dek mümkün olmadı.

Üzeri kağıt yapıştırılarak kapatılan kağıtların okunması Vakıf ve Huygens Hollanda Tarihi Enstitüsü’nün yardımıyla dijital fotoğraf düzenleme tekniği sayesinde okundu.

Cinsel eğitim ve fıkralar

Buna göre günlüğün kahverengi kağıtlarla kaplanan 78 ve 79. sayfalarında, Anne Frank’ın cinsel eğitim ve fuhuş hakkındaki düşünceleri ile cinsel içerikli fıkralar yer alıyor.

Frank’ın 28 Eylül 1942’de kaleme aldığı sayfalarda yer alan fıkralardan biri şöyle:

“Alman Nazi kadın askerleri neden Hollanda’ya gelir? Askerlere döşek (şilte) olmak için.”

Günlüğün 78. sayfası okunmayacak derecede karalanmış durumda olan sayfası için Frank, “Bu sayfayı ayıp fıkralar yazmak için kullanacağım” diye yazmış.

‘Bu sayfaları insanlarla paylaşmak bir zorunluluk’

Huygens Hollanda Tarihi Enstitüsü araştırmacılarından Peter de Bruijn, bu sayfaların Anne Frank tarafından kapatıldığına kesin gözüyle baktıklarını söylüyor.

Anne Frank Vakfı Müdürü Ronald Leopold, bu sayfaların kamuoyuyla paylaşılmasının önemine dikkat çekerek, “Frank’ın günlüğünü okuyan milyonlarca insanla bu yeni sayfaların paylaşılması da bir zorunluluk” diyor.

Bu iki sayfa şu anda sadece internet ortamında yer alıyor ancak 2019 yılında araştırmanın tamamlanmasından sonra yayımlanacak.

Anne Frank

Anne Frank, Amsterdam’ın Joordan bölgesindeki kanalın yanında yer alan depoda iki yıl boyunca saklanmış; babası Otto, annesi Edith ve kız kardeşi Margot ile birlikte 4 Ağustos 1944 tarihinde yakalanmıştı.

Anne Frank, 1945 yılının Şubat ayında daha 15 yaşındayken gönderildiği Bergen-Belsen toplama kampında hummadan ötürü hayatını kaybetmişti.

Frank’in yazdığı günlük, 1942 ila 1944 yılları arasındaki süreci anlatıyordu.

İlk kez 1947 yılında basılan ‘Anne Frank’in Hatıra Defteri’ isimli günlük, şu ana kadar 67 dilde basıldı ve 30 milyon kopyası satıldı.