Ana SayfaEkonomiBir Adım Daha İnisiyatifi: Kemer sıkmamızı beklemeyin, kabul etmeyeceğiz

Bir Adım Daha İnisiyatifi: Kemer sıkmamızı beklemeyin, kabul etmeyeceğiz

HABER MERKEZİ – Türkiye’de kötüleşen ekonomik gidişatın ve işsizliğin birinci dereceden sorumlusunun karar alıcı konumundaki AKP iktidarı olduğunu söyleyen Bir Adım Daha İnisiyatifi, çoğulcu bir yapıyla ekonomi yönetiminin gerçekleştirilmesini talep ettiklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde kemer sıkmayı kimse bizden beklemesin. Kabul etmeyeceğiz” dedi.

Bir Adım Daha İnisiyatifi, kadınların çalışabilmesinin önüne konan engellerden işsizliğe ve kötüleşen ekonomik gidişata dikkat çekmek için Şişli’de bulunan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) önünde basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda kişinin katıldığı basın açıklamasında “Oylar HDP’ye, Demirtaş’a”, “İşsiz bırakanlar gidecek” ve “Ekmeğimizi küçültenler gidecek” dövizleri açılırken, İnisiyatif üyeleri Deniz Sert ve Hakan Öztürk birer konuşma gerçekleştirdi.

Deniz Sert, son olarak Petrol-İş üyesi Soda Kromsan işçilerinin Adana ve Mersin’de gerçekleştirdiği grevin yasaklanmasıyla AKP iktidarı döneminde yasaklanan grev sayısının 15’i bulduğunu belirterek, “Kriz geldiği zaman işçiler, emekçiler haklarını arayamayacaklar. Daha fazla sömürülecek” diye konuştu.

Açıklamalarda bulunan Bir Adım Daha İnisiyatifi üyelerinden Hakan Öztürk ise dolar kurunun hızlı artışına değindi.

Öztür, döviz kurunda artışın yaşanmasıyla son günlerde sıkça dillendirilen “Aynı gemideyiz” söylemine “Evet aynı gemideyiz ama siz geminin kaptan köşkündesiniz. O yüzden aynı değiliz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“Kimse bizden kemer sıkmayı beklemesin”

Öte yandan Öztürk ekonomide gelinen son durumun birinci dereden sorumlusunun, ülkenin ekonomik politikalarını belirleyen karar alıcı konumundaki AKP iktidarı olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki dönem kimse bizden kemer sıkmayı beklemesin” dedi:

“Önümüzdeki dönemde kemer sıkmayı kimse bizden beklemesin. Kabul etmeyeceğiz. Bunu kabul etmemek için de, Türkiye’nin ekonomisinin, rejiminin düzgün yönetildiği, tek adam rejimine son verildiği çoğulcu bir dünya istiyoruz. O yüzden diyoruz ki adaletli günler için, ekmeğimizi paylaşabildiğimiz günler için, güzel günler, umutlu günler için bir adım daha ve oylar Demirtaş ve HDP’ye.”