Ana SayfaGüncelDemirtaş’tan HDP milletvekili adaylarına mesaj

Demirtaş’tan HDP milletvekili adaylarına mesaj

HABER MERKEZİ – HDP’nin aday tanıtım toplantısına tutuklu bulunduğu cezaevinden mesaj gönderen cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, 24 Haziran’ın dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Çünkü sizler en zor zamanda ‘Kral çıplak’ demeyi başarmış olan halk temsilcilerisiniz. Her birinizin, bu değerli misyonu layıkıyla temsil edeceğinden kuşkum yoktur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, HDP’nin Ankara’da düzenlediği aday tanıtım toplantısına tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden bir mesaj gönderdi.

Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, şunları dile getirdi:

“Demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesini HDP’de milletvekili adayı olarak sürdürmeye karar vermiş olan siz değerli arkadaşlarım; Bu onurlu, cesur ve şerefli kararınızdan dolayı sizleri kutluyor, hepinizi sevgiyle ve coşkuyla selamlıyorum.

Türkiye halklarının eşit ve adil bir yaşamı birlikte var etme mücadelesinin kritik bir noktasında HDP ile beraber siyasi mücadeleye omuz verme duruşunuz, emin olun ki tüm ezilenlerin kaderini değiştirme potansiyeline sahiptir. Tek adam rejiminin faşizan uygulamaları altında inleyen topluma nefes aldıracak, demokrasi yürüyüşünde engelleri ortadan kaldıracak önemli bir sorumluluk üstlendiniz. 

Uzun yıllardır devam eden siyasi mücadelemizde, 24 Haziran seçimleri artık bir dönüm noktasıdır. Bin bir emekle, bedelle biriktirilen umutları bu seçimde kalıcı bir kazanıma dönüştürmek için yarından itibaren sokaklarda, meydanlarda olacaksınız. Eminim ki, gideceğiniz her yerde yoksul halkımızın, gençlerin, kadınların, emekçilerin büyük ilgisiyle, sevgisiyle karşılanacaksınız. Çünkü sizler en zor zamanda ‘Kral çıplak’ demeyi başarmış olan halk temsilcilerisiniz. Faşizme karşı direnişin, dik duruşun sembollerisiniz. Her birinizin, bu değerli misyonu layıkıyla temsil edeceğinden kuşkum yoktur. 

Parti disiplini, HDP’nin ortak demokratik ilkeleri ve büyük bir sorumluluk bilinciyle, her yerde örgütlü hareket ederek rakiplerimizin hasretle beklediği hatalara düşmeden, barışın ve kardeşliğin ortak diliyle kampanyanın yükünü sırtlayacaksınız. 

Sizleri buradaki hücremizden sevinçle, heyecanla ve gururla izliyor olacağız. Ezilen halklarımızın yiğit evlatları, kadınları ve erkekleri olarak bütün topluma umudun sıcaklığını taşıdığınızı gördükçe bizim hücremiz de aydınlanacak, her adımınızla onur duyacağız.

Artık ezilmenin değil, kazanmanın zamanıdır. Zafer bir adım ötede duruyor ve uzanıp onu alacak kadrolar artık sizlersiniz. Büyük bir özgüvenle sahaya çıkın. Zaten içinde yaşadığınız halklarımızla bütünleşin ve 24 Haziran akşamı bütün ülkeye, o muhteşem demokrasi zaferini armağan edin. Biliyorum ki bunu yapabilirsiniz. O halde yolunuz açık olsun. Hepinizi tekrar kutluyorum.

Abdullah Zeydan arkadaşımla birlikte sizlere buradan selam ve sevgilerimizle birlikte, özlemlerimizi, başarı dileklerimizi gönderiyoruz. Biz kazanacağız, MUTLAKA KAZANACAĞIZ!”

Demirtaş kararına itiraz edilecek


Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın tahliye talebi reddedildi


Aday tanıtım toplantısında, Demirtaş’ın tahliye talebinin reddedilmesine ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yargıçlara çağrı yaparak, “24 Haziran’dan sonra bu ülkede çok değişecek ve sizler de yargının bağımsızlığı konusunda bu değişime katkınızı sunun” dedi.

Temelli’nin ardından konuşan Pervin Buldan ise, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Buldan, itirazlarına ilişkin olumsuz sonuç almaları halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini belirtti.

Demirtaş seçim kampanyasını cezaevinden sürdürüyor

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Cezevi’nde tutuklu bulunmakta.

Yüksek Seçim Kurulu, Demirtaş’ın adaylığında hukuki bir sakınca görmedi ve adaylığını kabul etti.

Demirtaş, 24 Haziran erken seçimlerinde, AKP-MHP adayı Recep Tayyip Erdoğan, CHP adayı Muharrem İnce, İYİ Parti adayı Meral Akşener, SP adayı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’le yarışacak.

Ancak diğer adaylardan farklı olarak Demirtaş, tutuklu bulunduğu için meydanlarda yurttaşlara seslenemiyor ve seçim kampanyasını şahsen anlatamıyor. Selahattin Demirtaş, sadece avukatları ve partisi aracılığıyla yazılı mesajlarla Cumhurbaşkanı adayı olarak sesini duyurabiliyor.


HDP Kadın Meclisi seçim bildirgesini açıkladı: ‘Kadınlarla değişir’