Ana SayfaDünyaErdoğan’dan Trump’ın İran kararına tepki

Erdoğan’dan Trump’ın İran kararına tepki

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi kararıyla ilgili ”Kaybeden Amerika olacaktır. Çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında 2015 yılında ABD’nin yanı sıra Almanya, Britanya, Fransa, Rusya ve Çin’in de imzaladığı İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekileceklerini açıklamıştı.

Çekilme kararını “Bugün ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklıyorum. Başkanlık memorandumu imzalayacağım” sözleriyle duyuran Trump, İran’a yönelik ekonomik yaptırımları yeniden getireceklerini söylemişti.


Trump: ABD İran nükleer anlaşmasından çekilecek, ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz


Dünyadan tepkiler

ABD Başkanı Trump’ın kararının ardından Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Birliği İran’la nükleer anlaşmanın devam etmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Britanya Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da Trump’ın ülkesini İran nükleer anlaşmasından çekmesine ilişkin ortak bildiri yayımladı.

Bildiride Trump’ın aldığı kararın “üzüntü ve kaygı” ile karşılandığı belirtilerek, “Anlaşma ortak güvenliğimiz için önemini koruyor” denildi. Açıklamada anlaşmanın devam etmesinin istendiği de vurgulandı.

Erdoğan: Kaybeden Amerika olacak

Trump’ın kararına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da tepki geldi.

Erdoğan, CNN International televizyonuna verdiği demeçte Trump’ın kararının bölgede yeni krizler doğrulabileceği uyarısında bulunarak, bu kararla kaybedenin ABD olacağını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Kaybeden Amerika olacaktır. Çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz” dedi.

Erdoğan, kararın sadece bölgeyi değil tüm dünya ve uluslararası ekonomiyi etkileyeceğini de söyledi.