Ana SayfaToplumsal CinsiyetHerkesin gözü önünde: İstiklal Caddesi’nde bir kadın kaçırılmaya çalışıldı

Herkesin gözü önünde: İstiklal Caddesi’nde bir kadın kaçırılmaya çalışıldı

HABER MERKEZİ – İstanbul İstiklal Caddesi’nde bir kadın ağzı kapatılarak, üç erkek tarafından kaçırılmaya çalışıldı. Duruma tanık olan bir kadının müdahalesi sonucu engellenen olayda, saldırgan erkeklerden biri kendisini “O benim sevgilim” diyerek savundu. Durumu polise şikayet eden kadın, tüm kadın örgütlerine “Birlikte mücadele edelim” çağrısı yaptı.


Haber: Pelin Özkaptan


İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 15 Mayıs akşamı bir kadın, üç erkek tarafından ağzı ve yüzü kapatılarak kaçırılmaya çalışıldı.

Yaşananlara tanık olan ve kaçırma girişimini engelleyen bir kadın, olayın akşam saat 21:50’de caddedeki İş Bankası’nın önünde gerçekleştiğini anlattı.

Gazete Karınca’ya konuşan kadın, ağzı kapatılarak konuşması engellenen 20’li yaşlardaki kadının ağladığını ve çığlık atmaya çalıştığını gördüğünü, bunun üzerine kadının zorla sokulduğu taksinin önünü kestiğini söyledi.

“Taksici üzerime yürüdü”

Olayın Sakızağacı Taksi Durağı’na bağlı bir takside meydana geldiğini ve taksicinin üzerine yürüdüğünü belirten kadın şunları anlattı:

“Taksinin önünde durup 155’i aradım hemen. Ve kadına ‘polisi arıyorum’ diye bağırdım. Ağzı kapalı olduğu için ağlayarak başını salladığını gördüm. Bu sırada taksici yola devam etmek için oradan gitmemi söyledi. ‘Kadını zorla kaçırıyorlar, gitmeyeceğim’ dediğimde ise ‘Sana ne, çekil’ yanıtını verdi.”

Kadın, ardından taksicinin araçtan inerek üzerine yürüdüğünü, herkes seyirci kalırken bu sırada çevrede bulunan Arap bir erkek turistin Türkçe bilmemesine rağmen araya girip bunu engellediğini ifade etti.

Telefonda polise olayı anlatırken saldırgan erkeklerin taksiden indiğini, kadının da bu sırada taksiden inerek kaçtığını belirten kadın, taksicinin olay yerinden uzaklaştığını söyledi.

“Olay yerinde çok sayıda MOBESE var”

Karakola giderek şikayetini yinelediğini belirten kadın, “Olay yerinde çok sayıda MOBESE var. O ana dair görüntü olduğuna eminim o yüzden. Taksicinin de plakasını alıp, ilettim polise. İnceleme başlatacaklarını söylediler” dedi.

Ardından bir arkadaşıyla birlikte Sakızağacı Taksi Durağı’na giderek oradakileri bilgilendirmek istediğini kaydeden kadın, burada taksicilerin kendisini ‘yalancılıkla’ suçladıklarını ifade etti:

“Konuştuğum kişi ‘Hayır öyle bir şey olmadı, bize yalan söylüyorsunuz’ dedi. Sonra da ‘Bana hakaret etmeye teşebbüş ediyorsunuz’ dedi. Oradan çıkıp Taksiciler Odası’nı aradım ancak mesai saatleri dışında hizmet vermedikleri için ulaşamadım.”

Kadınlara çağrı: “Bu münferit bir olay değil, birlikte mücadele edelim”

Çevredeki turist dışında kimsenin olaya müdahale etmediğine dikkat çeken kadın, daha önce de iki kadının kaçırılmasına tanık olduğunu bu olayın münferit olmadığını kaydetti.

Bunun küçük bir olay olmadığını şiddetin her yerde olduğunu belirten kadın, tüm kadın örgütlerine çağrı yaparak “Hep birlikte mücadele edelim” dedi ve ekledi:

“Mücadele etmemiz gereken çok konu olduğunun farkında olan biriyim. Her birimiz bir köşesinden tutsak bu şiddetin çözüm olur. Lütfen bu olaya da ses çıkaralım, mahkemeye başvuralım ve takipçisi olalım.”