Ana SayfaGüncelKaraman’da bir kişiyi linç ettirmeye çalışan zabıta açığa alındı

Karaman’da bir kişiyi linç ettirmeye çalışan zabıta açığa alındı

HABER MERKEZİ – Karaman’da ihbar üzerine dilencilik yaptığı iddia edilen bir kişiyi alıkoyan ve çevredekilere bu kişiyi linç ettirmeye çalışan zabıta İbrahim U., belediye tarafından açığa alınıp hakkında idari soruşturma başlatıldı. Başsavcılığın da zabıta hakkında ‘kasten yaralamaya azmettirme’ suçlamasıyla soruşturma başlattığı belirtildi.

Konya Karaman’daki Tahsin Ünal Mahallesi Atatürk Parkı yakınında, ihbar üzerine dilencilik yaptığı iddia edilen bir kişi zabıtalar tarafından alıkonulmuştu.

Zabıtalardan biri çevredekilere “Vatandaş, gelin vurun. Bu adam şehir dışından geliyor, burada artistlik yapıyor” diyerek bu kişiyi linç ettirmişti.

Şiddet görüntülerinin basına yansımasının ve tepki çekmesinin ardından Karaman Belediyesi’nin linç çağrısı yapan zabıta İbrahim U.’yu açığa aldığı ve hakkında idari soruşturma başlattığı açıklandı.

DHA’nın haberine göre Cumhuriyet Başsavcılığı İbrahim U. hakkında ‘kasten yaralamaya azmettirme’ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Ne olmuştu?

Karaman’da, çevredekiler zabıta ekiplerini arayıp, elinde dini kitap ve anahtar bulunan kişinin satış bahanesiyle dilencilik yaptığı ihbarında bulunmuştu.

Zabıta ekipleri bölgeye gittiğinde, ismi açıklanmayan ve dilencilik yaptığı ileri sürülen kişi kaçmaya başlamış, zabıtalar çevredeki bir kişinin de yardımıyla kaçan kişiyi yakalamıştı.

Zabıta memurlarından biri çevredekilere, “Vatandaş, gelin vurun. Bu adam şehir dışından geliyor, burada artistlik yapıyor” demişti.

Kendilerine yardımcı olan kişi, yerde yatan dilenciye yumruk atmaya kalkınca diğer zabıta onu önlemeye çalışmış, diğer zabıta İbrahim U. ise diğer arkadaşının da kolundan çekerek, ”Bırak gel biz gidelim. Bunu vatandaşa bırakalım” demişti.

Zabıta o esnada çevreye seslenmeye ve linç çağrısına devam ederek, ”Madem öyle şikayet ediyorsunuz. Bir kişi gelmiyor yanımıza” demişti.

Bunun üzerine çevrede toplanan kalabalık, tekme ve yumruklarla dilenci olduğu ileri sürülen kişiye saldırmıştı.

Diğer zabıta bu kişiyi linçten kurtarmış ve belediyeye götürülen kişi hakkında Kabahatler Kanunu’na göre 124 lira idari para cezası uygulandıktan sonra serbest bırakılmıştı.