Ana SayfaEkolojiPatika Ekoloji Kolektifi’nden Kadıköy Çevre Festivali’ndeki ‘kısıtlama’ya tepki

Patika Ekoloji Kolektifi’nden Kadıköy Çevre Festivali’ndeki ‘kısıtlama’ya tepki

HABER MERKEZİ – Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Çevre Festivali’ne yüzü aşkın ekoloji mücadelesi veren örgütün katılımına izin verilmemesine tepki gösteren Patika Ekoloji Kolektifi, festivalin düzenleneceği Özgürlük Parkı’nda stant açmaları durumunda ‘Güvenlik görevlileri ve zabıta çağırırız’ yanıtı aldıklarını aktardı. Kolektif yine de festival boyunca stant açacaklarını belirterek, “Beş yıl önce Gezi Parkı’nı yasaklayanlara dediğimiz gibi ‘Özgürlük Parkı’nı bize yasaklayamazsınız’” dedi.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Kadıköy Çevre Festivali, “Marmara Denizi ve Biyolojik Çeşitliliği” temasıyla 31 Mayıs’ta Özgürlük Parkı’nda başlıyor.

Ancak Kadıköy Belediyesi’nin festival tanıtımı metninde “doğadan yana tüm kurumların ve kişilerin bir araya getirildiği” savunulurken, festivale katılım sağlamak isteyen yaklaşık 200 örgütten yalnızca 68’inin başvurusuna olumlu geri dönüş yapıldı.

Katılıma ‘sınırlama’ getirilmesine tepki gösteren Patika Ekoloji Kolektifi, “Özgürlük Parkı’nı bize yasaklayamazsınız!” başlığıyla yüzü aşkın örgütün ‘yok sayılması’na ilişkin bir eleştiri metni yayınladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’yle yaşanan tartışmaların aktarıldığı bildiride, Patika Ekoloji Kolektifi’nin Özgürlük Parkı’nda kendi stantını açacağını ve bildiri dağıtacağını söylediğinde alınan yanıt da aktarıldı: “Kesinlikle yasak. Yapamazsınız… Güvenlik görevlileri ve zabıta çağırırız, müdahale edilir.”

Kolektif tarafından yapılan yazılı açıklamada son olarak 4 gün boyunca sürecek festivalde stant açmaktan geri adım atılmayacağı bildirilerek, “Ekoloji düşüncemizi ve mücadelemizi yaygınlaştırmak için bunu söylemekten de vazgeçmeyeceğiz. Beş yıl önce Gezi Parkı’nı yasaklayanlara dediğimiz gibi ‘Özgürlük Parkı’nı bize yasaklayamazsınız” ifadeleri kullanıldı.


Gazete Karınca