Ana SayfaGüncelSeçmen sayısı 13 ilden fazla: Cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?

Seçmen sayısı 13 ilden fazla: Cezaevlerinde kimler oy kullanabilecek?

HABER MERKEZİ – Nüfusu 13 ilden fazla olan cezaevlerinde tutulan yaklaşık 150 bin kişi hüküm giydiği gerekçesi ile oy kullanamayacak. Yargılaması halen devam eden ve “taksirli suç” kapsamında hüküm giyen tutuklular ise oy kullanabilecek.

AKP’nin iktidara geldiği ilk yıllarda Türkiye cezaevlerinde 55 bin kişi bulunuyordu. 27 Kasım 2017 verilerine göre bu sayı 230 bin 735’e çıktı.

Şu haliyle cezaevleri nüfusu, Türkiye’nin 13 ilinden daha fazla.

24 Haziran seçimlerine giderken, Türkiye’de sandık kurulacak yerler arasında 384 cezaevi bulunuyor.

Cezaevlerinde yargılaması devam eden tutuklular ile “taksirli suç” kapsamında hüküm giyen tutuklular oy kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 26 Nisan 2018 tarihli kararına göre Türkiye’de bulunan cezaevlerinde tutuklu sayısı altının üzerinde olan cezaevlerinde sandık kurulacak. Tutuklu sayısı altı ve altında olan cezaevlerinde ise, oy kullanma hakkı olan tutuklular en yakın sandıklara götürülerek oy kullanma işlemleri gerçekleştirilecek.

YSK, cezaevlerinde sandık başına gitme hakkı olan seçmen sayısını ise 21 Haziran 2018 tarihinde en geç saat 17.00’ye kadar açıklayacak.

150 bine yakın kişi oy kullanmaktan mahrum kalacak

Cezaevlerinde kurulacak sandıklara dair MA’ya bilgi veren avukat Mecit Yıldırım, siyasi tutuklulardan hüküm giymemiş olanların oy kullanabileceklerini belirtirken, hüküm giymiş olanların da “taksir” olmadığı için oy kullanamayacaklarını belirtti.

Türkiye cezaevlerinde 16 Nisan 2017 referandumuna göre cezaevlerinde 78 bine yakın kişinin oy kullanma hakkı olduğunu belirten Yıldırım, 24 Haziran seçimlerinde oy kullanacakların sayısının halen netleşmediğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bu seçimlerde bu rakamların artacağını tahmin ediyoruz. Çünkü çok fazla gözaltı ve tutuklama yapıldı referandumdan sonra. 1 Kasım 2015 seçimleri ile 16 Nisan 2016 referandumu arasında Türkiye cezaevlerindeki seçmen sayısı yüzde 20’nin üzerinde bir artış olmuştu. Benzer bir artış olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı 90 bine yaklaşmış olabilecek. Beraberinde 150 bine yakın kişi de oy kullanamıyor olacak.”

Previous post
30 yıl sonra İngiltere: Önlem alınmazsa su kıtlığı baş gösterecek
Next post
Buldan'dan aday listesi vurgusu: Bizim ittifakımız Türkiye toplumuyla