Ana SayfaEkolojiYararları da var zararları da: Türkiye 4 gün boyunca çöl tozu etkisinde kalacak

Yararları da var zararları da: Türkiye 4 gün boyunca çöl tozu etkisinde kalacak

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin bugünden itibaren çölden gelen tozun etkisi altında kalacağı bildirildi. Çöl tozunun ekosistemin devamlılığındaki rolü büyük olsa da zararları da var. Bu tozların şehirlerde var olan hava kirliliğine eklenmesi sağlık sorunlarını artırıyor.

Uzmanlar, bugünden itibaren Cumartesi’ye kadar ülkenin çölden gelen tozun etkisi altında kalacağını bildirdi.

AA’nın haberine göre İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Toros, bu nedenle yağış olan bölgelerde çamurlu yağmur görülebileceğini belirtti.

Toros, ısınan çöl yüzeylerinde oluşan fırtınaların tozu kilometrelerce yukarılara çıkarabildiğini ifade ederek, her yıl milyonlarca ton tozun bu şekilde kıtalar ve okyanusları aştığını dile getirdi.

Atmosferdeki bu hareketin normal bir durum olduğunu anlatan Toros, çöl tozunun etkisi altında kalacak yerlere dair şu bilgiyi verdi:

“Bugün Ege ve Marmara bölgelerinde, perşembe ve cuma günü yurt genelinde etkisini göstermesi beklenen tozun, cumartesiden itibaren batıdan başlayarak etkisini kaybedeceği öngörülüyor.”

Toros, yağış alan bölgelerde çamurlu yağmur görülebileceğine dikkati çekerken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre de Cuma ve Cumartesi gecesi İstanbul’da yağış beklendiğini söyledi.

Çöl tozunun yararları ve zararları

Türkiye’de daha çok Nisan ayında etkili olan çöl tozları için eskiler “Nisan yağmurları, balıklar için inci, yılanlar için zehir ve insanlar için şifadır” der.

Çöl tozunu içeren yağmurların içinde barındırdığı mineraller, bitkilerin gelişiminin ve veriminin yükselmesine katkı sağlıyor ve toprak verimliliğini artırıyor. Ayrıca denizdeki canlı hayatının demir gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında da çöl tozunun önemli rolü var.

Çöl tozları ayrıca hava ve kara ulaşımı gibi alanlarda olumsuz etki yaratabiliyor. Şehirlerde var olan hava kirliliğine ek olarak çöl tozlarının eklenmesi sağlık sorunlarını artırıyor. Yine kum ve kuvars içeren çöl tozları silikozis hastalığını tetikleyebiliyor.