Ana SayfaGüncel“Çiller’in AKP’nin yanında konumlanışı gelecekteki politikaların habercisi”

“Çiller’in AKP’nin yanında konumlanışı gelecekteki politikaların habercisi”

HABER MERKEZİ – Eski Başbakan Tansu Çiller’in dün AKP’nin Yenikapı’daki mitingine katılmasını değerlendiren İHD Eş Genel Başkanı Keskin, Çiller ve Ağar gibi isimlerin AKP’nin yanında konumlanışının gelecekteki politikaların habercisi olduğunu belirterek, “Son derece karanlık süreçler bizi bekliyor” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Yenikapı’da gerçekleştirdiği mitinge eski başbakanlardan Tansu Çiller de katılmış ve miting alanında gazetecilere “Milli şuurla buradayım” açıklamasında bulunmuştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Çiller’in AKP’nin mitingine katılması ve Mehmet Ağar’ın oğlu Zülfü Tolga Ağar’ın milletvekili adayı olmasını MA’dan Bilal Seçkin’e değerlendirdi.

“Failli meçhullerin simgesel figürü”

1990’lı yılların faili meçhul cinayetlerin ve gözaltında kayıpların çok yoğun olarak yaşandığı bir dönem olduğunu hatırlatan Keskin, bu dönemde birçok muhalif ve Kürdün öldürüldüğünü, o dönemin simgesel figürlerinin ise Mehmet Ağar ve Çiller olduğunu belirten Keskin şunları söyledi:

“AKP iktidarı ve özellikle Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz yıllarda yapmış oldukları açıklamalarda, 90’lı yıllar için, ‘Beyaz Toroslar dönemi bitti’ deyip o dönemdeki isimleri ‘çeteler’ olarak adlandırmıştı.

Erdoğan 2011 yılında kayıp yakınlarıyla bir görüşme yapmış ve ‘Bizim dönemimizde hiçbir kayıp olmaz, biz bu olanları da açığa çıkaracağız, o dönem bitti’ diye söz vermişti. Ama şimdi görüyoruz ki, o dönemin yetkilileri, birebir figürleri olan kişiler Erdoğan’ın yanında yer alıyor.”

“Oy kullanırken bunları hesaba katmalıyız”

Çiller ve Ağar gibi isimlerin Erdoğan’ın yanında olmasının, AKP’nin 90’lı yılların politikalarını sürdüreceği anlamı taşıdığın belirten Keskin, “MHP ile olan işbirliği de düşünüldüğünde bu düşüncemiz daha da güçleniyor. Bugün artık, nasıl ki Esat Oktay Yıldıran’ı hiç kimse savunamıyorsa, Mehmet Ağar ve Çiller’i de hiç kimse savunamaz. O dönem bunların yanında olanlar bile şuan yanlarında değiller ama o isimler AKP’nin ve AKP de bunların yanındadır. Bu son derece düşündürücü, oy kullanırken insanların bunu hesaba katmaları gerektiğini düşünüyor” dedi.

“Bizi karamsar bir süreç bekliyor”

AKP’nin Kürtleri ve liberalleri kaybettiğini anladığı anda ırkçı, milliyetçi kesimle bir işbirliğine gittiğinin söyleyen Keskin şunları söyledi:

“MHP ile olan işbirliği bunun son derece açık bir göstergesidir. Ayrıca son derece korkutucu bir süreç yaşıyoruz. İnsanların düşünce ve ifade özgürlüklerinin olmadığı, çeşitli baskı biçimlerinin yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Bu Çiller ve Ağar gibi insanların AKP’nin yanında konumlanışı gelecekteki politikaların da habercisidir.

Eğer AKP bu seçimi kazanır ve Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Ağar ve Çiller’in politikalarıyla ortaklaşa bir süreci yeniden başlatacaklar. Bu da çok korkunç olur. Umarım ki, seçim sonuçları muhalefetin güçlenerek ve özellikle HDP’nin de barajı geçtiği bir sonuca bizi götürür. Ancak o zaman umutlu olabiliriz. Onun dışında son derece karamsar bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum.”