Ana SayfaGüncelDemirtaş için AİHM’e başvuru yapıldı

Demirtaş için AİHM’e başvuru yapıldı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski eş genel başkanı Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Demirtaş’ın “serbest seçim hakkının” ihlal edildiğinin tespiti için AİHM’e başvuru yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapıldı.

Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu ve Ramazan Demir, Demirtaş’ın tahliye talepli başvurusu ile ilgili bir karar çıkmaması, seçim kampanyası boyunca cezaevinde olması ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) belirtilen hakların kötüye kullanıldığının tespiti için bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra yaptıkları tahliye başvurularının Ankara 19. ve 20. Ağır Ceza Mahkemeleri’nce reddedildiğini hatırlatarak şunları ifade etti:

“Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne  (AYM) başvurmuştuk.  Ancak AYM, seçim süresince sessiz kalarak, dosyayı gündeme alıp bir karar vermedi.  Bunun üzerine bugün Sayın Demirtaş’ın ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı,  ifade hürriyeti hakkı,  serbest seçim hakkı’nın, sözleşmedeki haklarına getirilen sınırlamaların kötüye kullanıldığının tespiti talebiyle AİHM başvurduk.”

Ne olmuştu?

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu durumda.

Demirtaş’ın tahliyesi için 15 Mayıs’ta Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru, 21 Mayıs’ta reddedilmişti.

Demirtaş’ın tahliye talebi üst mahkeme olan Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da 24 Mayıs’ta reddedilmesi üzerine avukatlar 29 Mayıs’ta Demirtaş’ın başvurusunun öncelikle görüşülmesi talebiyle AYM’ye başvurmuşlardı.

Anadolu Ajansı, 13 Haziran günü AYM’nin Demirtaş’ın tahliye talebini reddettiğine dair haber geçmişti.

HDP’den 14 Haziran Perşembe günü yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verilmişti:

“AYM, başvurunun yapıldığı gün İçtüzük 73 uyarınca tedbir talebinin reddine karar vermiştir. Ancak Demirtaş ile ilgili İçtüzük Madde 73’e göre herhangi bir talebimiz bulunmamaktadır. Talebimiz, İçtüzük 68 uyarınca dosyanın öncelikli ele alınması talebidir. AYM’nin olmayan bir talep hakkında karar vermiş olması, dosyayı incelemeden direktifle karar verdiğinin açık bir göstergesidir. Ayrıca olmayan bir taleple ilgili verilen bu karar toplumda algı oluşturmak için basına da servis edilmiştir.”

19 Haziran’da Demirtaş’ın Twitter hesabından da yapılan paylaşımda “Anayasa Mahkemesi’nin tahliye talebimi reddettiği şeklindeki haberler doğru değildir. AYM, avukatlarımın tahliye başvurusunu henüz görüşmedi bile. Halen ölü taklidi yapıyorlar. AYM, dosyamı ele almaya korkar hale getirildi. Gerçekten çok yazık” denilmişti.

Previous post
Zapatistaların adayı: Kim kazanırsa kazansın mülksüzleştirme sürecek
Next post
Bingöl'de 26 bölge yasaklandı