Ana SayfaGüncelHDP Van’dan seslendi: ‘Barış ve demokrasi için sandıklara gideceğiz’

HDP Van’dan seslendi: ‘Barış ve demokrasi için sandıklara gideceğiz’

HABER MERKEZİ – HDP’nin final mitingini gerçekleştirdiği Van’da, on binlerce kişi mitingin yapıldığı Beşyol Meydanı’nı doldurdu. Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Van’dan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. Barış için, demokrasi için, adalet için, huzur için hep birlikte sandıklara gideceğiz. Oylarımıza iradenize sahip çıkacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçim çalışmaları kapsamında düzenlediği final mitingi Van’da yapıldı.

On binlerce kişi mitingin yapılacağı Beşyol Meydanı’na akın etti. Oluşturulan 4 arama noktasından alana gelen Vanlılar miting alanını doldurdu.

Alana giriş yapan HDP’liler “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

 

Mitingde HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli seçim çalışmaları kapsamında son konuşmasını yaptı.

Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Bu ülkeye demokrasi, barış gelmesin diye nefret dolu, ayrımcı, düşmanlaştıran dilleriyle konuşuyorlar. Biz bir arada yaşıyoruz. Türküyle, Kürdüyle, Ermenisiyle, mütedeyyini ile Alevisiyle. Biz bu farklılıklardan güç alıyoruz ve onlar yan yana gelmemizden korkuyorlar!

“Erdoğan düşmeden bu ülkeye demokrasi de barış da huzur da gelmez. Van’dan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. Barış için demokrasi için adalet için huzur için hep birlikte sandıklara gideceğiz. Oylarımıza iradenize sahip çıkacağız.

“Erdoğan demiş ki: ‘Diyarbakır’da açık ara öndeyiz.’ Ben gördüm Van’da da açık ara öndesiniz. Bunların açık ara öndeyiz dediği şehri terk ettikten sonra tabelaya olan mesafeleri. Açık ara gidiyorlar, toplandılar gidiyorlar. Kayyumlarıyla gidiyorlar.”Demirtaş: Edirne’den İzmir’e hepinize merhaba


Miting sonrası müdahale

Van’da HDP mitinginin sona ermesinin ardından polis yurttaşlara biber gaz, tazyikli su ve TOMA’larla müdahale etti.