Ana SayfaÇalışma Yaşamıİki ilde işçiler vince çıktı: ‘Burası ücretlerin ödenmediği bir köle kampı’

İki ilde işçiler vince çıktı: ‘Burası ücretlerin ödenmediği bir köle kampı’

HABER MERKEZİ – Sakarya’da taşeron firmaya bağlı çalışan iki işçi ücretlerini alamadıkları için vince çıkarak intihar girişiminde bulunurken, İstanbul’da yapımı devam eden 3. Havalimanı’nda çalışan inşaat işçileri de ücretleri ödenmediği için kule vincine çıktı. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’ndan yapılan açıklamada, havalimanındaki çalışma koşulları için “ücretlerin ödenmediği bir köle kampı” ifadeleri kullanıldı.

Sakarya’nın Ferizli Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan yeni ilçe hastanesi inşaatında taşeron firmaya bağlı çalışan 2 işçi, firmadan ücretlerini alamadıklarını belirterek 35 metre yüksekliğindeki vince çıktı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine inşaat alanına itfaiye, polis ve 112 Acil ekipleri geldi.

DHA’nın haberine göre intihar girişiminde bulunan işçiler kendilerini ikna etmeye çalışan arkadaşlarına ve firma görevlilerine “1 aydır paramızı alamıyoruz, bayram geldi hâlâ vermediler” diye seslenerek inmeyi kabul etmedi.

Vincin üzerinde oturan işçiler daha sonra uzun uğraşlar sonucu ikna edildi.

Aynı şantiyede çalışan ve olayla ilgili konuşan başka bir işçi ise patronun tutumunu şu sözlerle anlattı:

“Patron sabah bizi arıyor, ‘Buradan Ankara’ya gelin, sorunu çözelim’ diyor, adam kendisi tenezzül edip şantiyeye gelmiyor. Burada yaklaşık 30 işçi var, adamın şantiyesi duruyor, zerre kadar umurunda değil.”

3. Havalimanı’nda da işçiler vince çıktı

Sakarya’da yaşanan bu olayın ardından İstanbul’da yapımı devam eden 3’üncü Havalimanı inşaatında çalışan işçiler de vince çıktı.

3’üncü Havalimanı şantiyesinin ana terminal binasının otopark girişi bölümünde çalışan inşaat işçilerinin ücretleri ödenmediği için kule vincine çıktığı belirtildi.

MA’nın haberinde firma yetkililerinin bölgeye jandarma getirdiği belirtilirken, İnşaat Ve Yapı İşçileri Sendikası üyelerinin fotoğraf çekmeleri ile bilgi almalarının engellenmeye çalışıldığı bildirildi.

“Ücretlerin ödenmediği bir köle kampı”

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İnşaat Ve Yapı İşçileri Sendikası, AKP’yi eleştirerek, 3’üncü Havalimanı’ndaki çalışma koşulları için “ücretlerin ödenmediği bir köle kampı” ifadelerini kullandı:

“3. Havalimanı, bizler açısından sicili bozuk, onlarca işçi arkadaşımızın iş cinayetlerine kurban gittiği, en kötü koşullarda işçilerin barındığı ve bunlar yetmezmiş gibi ücretlerinin ödenmediği bir köle kampı. Seçimlerde tüm siyasi partiler ‘çılgın projeler’ açıklayıp patronların cebini nasıl doldururuz diye yarışacağına biz işçilerin en temel hakkı olan yaşam hakkımıza ve emeğimize sahip çıkmaları gerekir.”

Açıklamada ayrıca “Sendikamızın üyeleri kule vincine çıkan arkadaşlarımızla iletişim kurup mücadelelerine katkı koymak için elinden geleni yapacaktır” denildi.