Ana SayfaDünyaİtalya’da ‘dönüşüm’: Popülist koalisyon hükümeti tamam

İtalya’da ‘dönüşüm’: Popülist koalisyon hükümeti tamam

HABER MERKEZİ – İtalya’da 3 aydır süren hükümet kurma çalışmaları tamamlandı. AB karşıtı 5 Yıldız Hareketi ve aşırı sağcı Lig partilerinin ortaklığında bir koalisyon hükümeti kurulduğu açıklandı.

İtalya’da son aşamasına gelinen hükümet kurma çalışmaları, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın euro karşıtlığıyla bilinen ekonomi bakanı adayını veto etmesi üzerine çökmüştü.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın tekrar hükümeti kurma görevini verdiği Cottarelli, dün akşam (31 Mayıs) Cumhurbaşkanı ile görüşerek hükümeti kurma görevini iade etti.

Cumhurbaşkanıyla görüşmesi sonrası bir açıklama yapan Cottarelli, yeniden bir siyasi hükümet kurulma olasılığının belirmesi üzerine görevi iade ettiğini söyledi.

‘Değişim hükümeti gerçeğe dönüştü’

Cottarelli’nin görevi iade etmesinin ardından AB karşıtı 5 Yıldız Hareketi- aşırı sağcı ve popülist Lig partilerinin başbakan adayı Giuseppe Conte hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Görevi kabul eden hukuk profesörü olan Giuseppe Conte, yeni kabineyi açıkladı.

5 Yıldız Hareketi lideri Luigi Di Maio, hükümetin kurulmasını “Değişim Hükümeti gerçeğe dönüştü” sözleriyle kutladı.

Cumhurbaşkanının nihai onayından geçen kabine listesinde yer alan 5’i kadın 18 ismin bugün yemin etmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Avrupa Birliği’ne (AB) şüpheyle yaklaşan, sistem karşıtı, popülist 5 Yıldız Hareketi ve Lig partileri, 4 Mart’ta yapılan genel seçimlerden yaklaşık 2.5 ay sonra bir koalisyon hükümeti kurmak üzere anlaşmıştı.

“Değişim hükümeti” olarak adlandırılan koalisyonun başbakan adayı ise hukuk profesörü Giuseppe Conte olmuştu.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın geçen Çarşamba günü hükümeti kurma görevini verdiği Conte’nin, bakanlar kurulu listesini hazırlayarak Cumhurbaşkanı’nın onayına sunması, ardından da parlamentodan güvenoyu alarak bu hafta içinde göreve başlaması bekleniyordu.

Ancak koalisyon ortakları ile Cumhurbaşkanı Mattarella arasında ekonomi bakanı konusunda yaşanan anlaşmazlık yüzünden hükümet kurma görüşmeleri çökmüştü.

Giuseppe Conte de Pazar akşamı hükümeti kurma görevini iade etmişti.

Ekonomi bakanı adayı Paolo Savona, Maastricht Antlaşması ve AB’nin ortak para birimi euroya yönelik sert eleştirileriyle biliniyordu.

Cumhurbaşkanının azledilmesi talebi

5 Yıldız Hareketi siyasi lideri Luigi Di Maio, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın veto kararı sonrası “halkın tepkisini önlemek için” cumhurbaşkanının azledilmesi gerektiğini savunmuştu.

Di Maio, yeniden seçimlere gidilmesini de istemişti.

Lig lideri Matteo Salvini de Cumhurbaşkanı Mattarella’nın AB’den gelen baskılar nedeniyle veto uyguladığını iddia ederek yeniden seçimlere gidilmesi çağrısı yapmıştı.


Bu haber BBC ve NTV’den derlenmiştir.