Ana SayfaGüncelOylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

Oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

HABER MERKEZİ – YSK, oyların hangi durumda geçerli sayılacağına yönelik örnek oy pusulası şablonları yayınladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’nde kullanılacak oy pusulalarında “EVET” veya “TERCİH” mühürlerinin basıldıkları yerlere göre ortaya çıkabilecek olası sonuçları ve oyun geçerli/geçersiz sayılmasına ilişkin durumları gösteren örnek oy pusulası şablonları yayınladı.

Buna göre oylar hangi halde geçerli, hangi halde geçersiz sayılacak?

OY GEÇERLİ, İTTİFAKIN SAYILIR

Sadece ittifak unvanı bölümüne “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

OY GEÇERLİ, H PARTİSİNE SAYILIR

İttifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührünün basılması halinde oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mührün basıldığı partiye sayılacak.

OY GEÇERLİ, G PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içerisinde mührün yalnızca bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulası geçerli kabul edilecek ve bu oy, basılan partinin oyu sayılacak.

OY GEÇERLİ, İTTİFAKIN ORTAK OYU SAYILIR

Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok mühür basılması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılacak.

OY GEÇERLİ, C PARTİSİNE SAYILIR

Bir siyasi parti alanına basılan “TERCİH” veya “EVET” mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulası geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partiye yazılacak.

OY GEÇERLİ, B PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içinde, bir siyasi partiye basılan mührün, ittifak alanlarını ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmayacak ve bu oy mührün denk geldiği partiye sayılacak.

OY GEÇERLİ, A PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partiye ait bölüme, parti çizgisini taşacak şekilde birden fazla “EVET” veya “TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli sayılacak ve bu oy mühür basılan partinin oyu kabul edilecek.

OY GEÇERLİ, A PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içindeki bir siyasi partiye ait bölüme, birden fazla “EVET” veya “TERCİH” mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partinin oyu sayılacak.

OY GEÇERLİ, İTTİFAKIN OYU SAYILIR

İttifak alanı içerisinde yer alan siyasi partilerden hangisine ait olduğu belirlenemeyen ancak ittifak alanına basılan “EVET” veya “TERCİH” mührü bulunan oy pusulası geçerli olacak, bu oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

OY GEÇERLİ, F PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.

OY GEÇERLİ, A PARTİSİNE SAYILIR

İttifak alanı içerisinde mührün hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve bu oy mühür basılan partiye sayılacak.

OY GEÇERLİ, İTTİFAKA SAYILIR

İttifak alanı içerisinde mührün hem birden fazla siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne basılması halinde oy pusulası geçerli sayılacak ve ittifakın ortak oyuna yazılacak.

OY GEÇERLİ, B PARTİSİNE SAYILIR

Bir siyasi parti, ittifak alanına basılan “EVET” veya “TERCİH” mührünün alanları ayrılan çizgili bölgeye taşmış olması halinde oy pusulası geçerli kabul edilecek ve oy mühür basılan partiye sayılacak.

OY GEÇERLİ, İTTİFAKA SAYILIR

Mührün, ittifak unvanı bölümüne, bir siyasi partiye ayrılan alana taşacak şekilde basılması halinde bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve oy ittifakın ortak oyuna sayılacak.

GEÇERSİZ OY

Aynı ittifak içerisinde yer almayan birden fazla siyasi partiye mühür basılması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.

GEÇERSİZ OY

Birden fazla ittifaka ayrılan alana “EVET” veya “TERCİH” mührü basılan oy pusulaları da geçersiz kabul edilecek.

GEÇERSİZ OY

Hem ittifak alanı içindeki bir partiye hem de ittifak dışındaki partilerden birine mühür basılması halinde de oy pusulası geçersiz olacak.

GEÇERSİZ OY

Bir siyasi parti alanına basılan mührün, alanları ayıran çizgili bölgeyi taşıp başka bir partiye ayrılan alana geçmiş olması halinde oy pusulası geçersiz sayılacak.