Ana SayfaGüncelSeçime sadece 6 gün kaldı: Neler oluyor, adaylar ne diyor?

Seçime sadece 6 gün kaldı: Neler oluyor, adaylar ne diyor?

HABER MERKEZİ – 24 Haziran erken seçimlerine sadece 6 gün kaldı. Meclis’in halihazırda üçüncü büyük partisi HDP seçimlere cumhurbaşkanı adayı, milletvekilleri, üyeleri ve belediye eş başkanları tutuklu olarak hazırlanıyor. Ayrıca YSK, çoğu Kürt illeri olmak üzere birçok kentte 144 bin seçmenin kayıtlı bulunduğu sandıkların taşınması ve birleştirilmesi kararı almış durumda. Türkiye’nin OHAL’de gidiyor olduğu seçime sayılı günler kala gün içindeki kimi gelişmeleri, adayların açıklamalarını ve bazı değerlendirmeleri canlı sayfamızdan aktaracağız.

 


20:52 | İnce: İşsizliği yüzde 5’in altına düşüreceğiz

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Antep’te düzenlediği mitingde işsizliği düşürme vaadinde bulundu.

İnce, resmi verilere göre çift hanelerde olan işsizlik rakamını yüzde 5’in altına düşüreceğini vurguladı ve “Gelir adaletsizliğine son vereceğiz” dedi.


20:41 | CHP seçim güvenliği için 12 vekili görevlendirdi

CHP Genel Merkezi, 24 Haziran erken seçimlerinde güvenliğin sağlanması için Van, Erzurum, Urfa, Gümüşhane ve Çankırı’da 12 milletvekili görevlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi imzası ile milletvekillerine iletilen görevlendirme yazısında şöyle denildi:

“Seçimden 3 gün önce görevli olduğunuz bölgeye giderek sayım döküm işlemleri tamamlanıncaya kadar orada kalmanız, seçim güvenliği konusunda örgütlerimizle birlikte koordinasyon görevi yürütmeniz ve oyunuzu da orada kullanmanız, seçim güvenliğini sağlamak konusunda büyük önem taşımaktadır.” 

Görevlendirmeler ise şöyle:

Urfa: Zeynel Emre, Murat Emir, Nurhayat Altaca Kayışoğlu

Erzurum: Mahmut Tanal, Sibel Özdemir, Ahmet Akın

Van: Ali Haydar Hakverdi, Orhan Sarıbal

Gümüşhane: Tahsin Tarhan, Murat Bakan

Çankırı: Nihat Yeşil, Levent Gök


20:35 | YSK Başkanı yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı

YSK Başkanı Sadi Güven, şu ana kadar yurt dışında kullanılan oy sayısını açıkladı.

Güven, “Yurt dışında ve gümrüklerde an itibarıyla oy kullanan seçmen sayımız 1 milyon 227 bin 931. Bugün ve yarın bu rakam daha da artar” ifadesini kullandı.

Yurt dışında kayıtlı seçmenler, 19 Haziran’a kadar temsilciliklerde kurulacak sandıklarda ya da 24 Haziran’a dek gümrük kapılarında oy kullanabilecek.


20:30 | 307 isimden HDP’ye destek açıklaması

İzmir’de aralarında sanatçı, ihraç edilen akademisyenler ve işçilerin de olduğu 307 isim ortak bir deklarasyon yayınlayarak 24 Haziran’da HDP ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini duyurdu.


15:25 | Edirne’de Saadet Partisi seçim bürosuna saldırı

Saadet Partisi’nin Edirne’deki seçim irtibat bürosuna saldırı gerçekleşti.

Saldırıda büronun camlarının kırıldığı bildirildi.

Polis ekipleri, büroda ve çevresinde inceleme yaparken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.


15:15 | HDP’nin Diyarbakır mitingi 20 Haziran’da

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 20 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda (5 Haziran Meydanı) miting düzenleyecek.

Saat 18.00’de başlayacak mitingde, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık ve HDP Diyarbakır milletvekili adayları konuşmalar yapacak.

Mitingde ayrıca Mem Ararat ve Koma Pel de sahne alacak.


15:10 | İnce’den Erdoğan’a: Camiye giderken sana mı soracağım, sen Allah’ın tahsildarı mısın?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Maraş’ta düzenlediği mitingde AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cami eleştirisine yanıt verdi:

“Dün İstanbul mitinginde ‘seçim yaklaştı Muharrem İnce camilerden çıkmıyor’ diyor. Senin diyor ‘seçimden önce camilerde bir fotoğrafın var mı’ diyor. Bir; camiye fotoğraf çektirmeye gitmiyoruz, ibadete gidiyoruz. İki; camiye gitmemden niye rahatsız oluyorsun sen. Camiden çıkmıyor falan yalan. Ben beş vakit falan namaz kılıyor değilim, 15 yaşımdan beri Cuma namazı kılıyorum. Ben 5 vakit namaz kılmıyorum ama her Cuma namaz kılıyorum. Arada bir sabah namazı kılarım. Sana mı soracağım camiye giderken. Sen Allah’ın tahsildarı mısın?”

AKP’nin dün düzenlediği İstanbul mitingine eski başbakanlardan Tansu Çiller’in katılmasına da değinen İnce, konuşmasında “Şimdi Erdoğan diyor ki, sürekli 90’lara dönmekten bahsediyor. 90’ların simgesi orada. Sürekli geçmişi kötülüyor, Tansu Çiller’den medet umuyor. O zaten başarılı olsaydı, partisini kalkındırırdı. Özetini söyleyeyim mi: Tarzan zorda” ifadelerini kullandı.


14:25 | Kılıçdaroğlu’ndan animasyonla çağrı: Gelin hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım

CHP, partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun animasyon olarak yer aldığı bir video yayınladı.

24 Haziran seçimleri için genç seçmene seslenildiği videoda, bilgisayar oyunu terimleri ve sosyal medya kanallarına atıfta bulunuluyor.

Kılıçdaroğlu, “Hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım” sözleriyle sonlandırdığı videoda şu sözleri kaydediyor:

“Ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın, memlekette daha çok bağımsız film yapılsın, kültür sanat çiçek açsın, televizyonda her filme sabah akşam yerli yersiz sansür gelmesin, pasaportumuzun itibarı artsın, gençlerimiz dünyayı doya doya gezsin, Instagram’da filtreler artsın, Snapchat’te efektler çoğalsın… Curling artık hak ettiği ilgiyi görsün, milli gururumuz olabilsin. Oyunda cheat yapılmasın, herkes hak ettiği frag’e kendi emeğiyle ulaşsın istiyorum. İstiyorum ama önce bu seçimi çözmemiz lazım. Gelin geleceğimize sahip çıkalım, hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım.”


12:40 | Demirtaş’tan seçmenlere: Erdoğan’ı emekli edin; o da rahat etsin, siz de rahat edin

HDP’nin hapisteki cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Twitter’dan seçmenlere seslendi, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

“24 Haziran, tüm korkularımızdan kurtuluşun günü olacak” diyen Demirtaş, isim vermeden Erdoğan liderliğindeki AKP’nin HDP’nin barajı geçememesi durumunda Meclis’te 400 milletvekilini alacağını ifade etti ve ekledi:

“Anayasayı istediği gibi değiştirip Meclisi de, ülkeyi de kendine bağlayacak. HDP nefretinin tek ama tek nedeni budur. Oysa HDP’nin Mecliste olması ülkenin, toplumun birliği için hayati önemdedir.”

Demirtaş, Erdoğan’ı eleştirerek seçmenlerine ise şu mesajı verdi:

“Kendi gücüyle zehirlenmiş, kibir ve kompleksten kim olduğunu unutmuş, yaşlanmış, yorulmuş bir tek adama mecbur değilsin Türkiye. Ona da yazık, size de. Emekli edin; o da rahat etsin, siz de rahat edin. Korkmayın, ülke batmaz. Tam tersine düze çıkar, rahat eder, nefes alır.”


11:40 | AKP’li Şentop’a göre Meclis ile cumhurbaşkanı ayrı partiden olursa ‘yeni seçim’ yolda

AKP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, cumhurbaşkanı ve Meclis çoğunluğunun ayrı partilerden olması durumunda 24 Haziran’dan sonra yürürlüğe girecek yeni siyasi sistemin çıkış yolunun ‘seçim yenileme’ olduğunu savundu.

Şentop bu durumda yaşanacak sıkıntıyı ise 7 Haziran 2015’ten yenilenen 1 Kasım seçimlerine giden sürece benzetti.

Hürriyet’ten İpek Bozbey’e konuşan Mustafa Şentop’un “Bu sistem, Cumhurbaşkanlığını ve meclisi farklı taraflar kazanırsa da işler mi?” sorusuna yanıtı şöyle:

“Bu sistem en iyi, cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olduğu bir parlamento yapısıyla işler. Parlamento yapısının farklı bir durumda olması halinde de iyi işler diyebilirim ama bu ancak sistemin yerleşmesinden sonrası için geçerli. Yani 2023, 2028… 24 Haziran seçimlerinde, Meclis’te cumhurbaşkanının siyasi partisinin çoğunlukta olması çok önemli; bir kuruluş dönemi bu. Aksi halde sistem kör topal başlar, Türkiye 7 Haziran’daki gibi yeni bir duraklama dönemine girer.”

Şentop, böylesi bir durumda ‘çıkış yolunu’ ise şu sözlerle ifade etti: “Meclis’in beşte üç çoğunlukla seçimleri yenileme kararı alması -ki böyle bir durumda meclis kendi seçimiyle beraber cumhurbaşkanlığını da yeniliyor- veya cumhurbaşkanının kendi seçimini ve meclisin seçimini yenileme kararı alması…”


10:45 | Ankara, Adana ve Adıyaman’da HDP’lilere gözaltı operasyonu

Adana’da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla düzenlenecek olan HDP mitingi öncesi sabah saatlerinde birçok eve polis baskını düzenlendi.

Baskınlarda evlerin aranmasının ardından 17 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

HDP’lilerin de aralarında bulunduğu 17 kişinin “Örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Sağlık kontrolünden geçirilen 17 kişi Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Ankara’da da bu sabah yapılan ev baskınlarında HDP’li 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen dört kişinin, İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.

Adıyaman’da ise HDP’li sandık kurul üyelerinin de aralarında olduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 HDP’li Çelikhan İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.


09:35 | Demirtaş: İkinci turda boykot gibi bir tutumumuz olmayacak

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.

Seçim sonrası için “Ben şu andaki Millet İttifakı’nın genişleyerek demokrasi ittifakına dönüşmesi gerektiğine inanıyorum” diyen Demirtaş, 24 Haziran’ın ardından muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı:

“En azından Türkiye’yi normalleştirecek, yeniden demokrasi rotasına sokacak geçiş sürecinde muhalefet mutlaka birlikte hareket etmelidir. Yeni anayasa ile durum normale dönünceye kadar her parti fedakârca davranmalı, tabanını buna hazırlamalı, partizanca çıkarları geri plana iterek toplumun ortak çıkarları için birlikte hareket etmenin erdemini göstermelidir. Türkiye buna hasret kaldı. Artık kamplaşma, gerilim, düşmanlaştırma yerine uzlaşma ile yönetme kültürünü geliştirebilmeliyiz. Biz HDP olarak buna açık olacağız. Bize verilecek her oyu uzlaşma, bir arada yaşam ve barış için kullanacağız.”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalamaması halinde bir adayı destekleyip desteklemeyeceği de sorulan Demirtaş, “2. turda kesinlikle boykot vb. bir tutumumuz olmayacak. Demokratik bir uzlaşma çerçevesinde 2. turda da şimdiki gibi seçim kampanyamızı hız kesmeden sürdüreceğiz” yanıtı verdi.