Ana SayfaGüncelSeçime sadece 7 gün kaldı: Neler oluyor, adaylar ne diyor?

Seçime sadece 7 gün kaldı: Neler oluyor, adaylar ne diyor?

HABER MERKEZİ – 24 Haziran erken seçimlerine sadece 7 gün kaldı. Meclis’in halihazırda üçüncü büyük partisi HDP seçimlere cumhurbaşkanı adayı, milletvekilleri, üyeleri ve belediye eş başkanları tutuklu olarak hazırlanıyor. Ayrıca YSK, çoğu Kürt illeri olmak üzere birçok kentte 144 bin seçmenin kayıtlı bulunduğu sandıkların taşınması ve birleştirilmesi kararı almış durumda. Türkiye’nin OHAL’de gidiyor olduğu seçime sayılı günler kala gün içindeki kimi gelişmeleri, adayların açıklamalarını ve bazı değerlendirmeleri canlı sayfamızdan aktaracağız.

 


21:10 | Demirtaş’ın TRT konuşması

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı tutulduğu cezaevinden TRT’ye yaptığı seçim konuşması yayınlandı. TRT Haber’de yayınlanan konuşmasında Demirtaş, “Biz tek adam değil çok insanız, bu kadar çok insan bir tek adamdan korkacak değiliz” derken, 24 Haziran seçimlerinin önemine vurgu yaptı ve 1 oy partisine 1 oy de kendisine verilmesi çağrısı yaptı.


20:50 | HDP’nin İstanbul mitingi: “Umut dimdik ayakta”

Fotoğraf HDP İstanbul İl Örgütü’nün resmi twitter hesabından alınmıştır

HDP’nin İstanbul’daki mitingi yağmura rağmen yüz binlerce kişinin katılımı ile Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşti. Partinin İstanbul adayları konuşmalarında 24 Haziran’da “barajları yıkma” ve “kazanma” vurgusu yaparken, hapisteki cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın TRT konuşması da mitingde sinevizyon ile verildi.

Demirtaş bu konuşmasında, “Biz tek adam değil çok insanız, bu kadar çok insan bir tek adamdan korkacak değiliz” dedi. Sandıklara sahip çıkmanın önemine vurgu yapan Demirtaş, “Sizler iyi oldukça ben iyi olacağım, sizler özgür oldukça ben özgür olacağım” diye konuştu.

  • Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

20:35 | “İktidar kamplaşma meydana getirip, pay alırım havasına girdi”

Diyarbakır’da konuşan Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Suruç’ta yaşananlara ilişkin “İktidarın süratle bir kamplaşma meydana getirdiğini” dile getirdi ve buradan iktidarın pay alma havasına girdiğini söyledi.

  • Haberin tamamı: Karamollaoğlu’ndan Suruç açıklaması


20:05 | Erdoğan’dan anadilinde eğitimi dillendiren İnce’ye: Yahu bu hakların hepsini verdik

Eski Başbakan Tansu Çiller’in de katıldığı Yenikapı mitinginde konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve partinin adayı İnce’yi Kürtçe ve Demirtaş üzerinden hedef aldı.

Erdoğan, “Kürt kardeşlerimin dillerini öğrenme hakkından bahsediyor. Yahu biz bu hakların hepsini verdik. Cezaevlerinde annelerin Kürtçe konuşmalarının önünü biz açtık” diye konuştu.

  • Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

18:35 | Türk: İkinci tura Muharrem İnce kalırsa desteklenebilir

Tele1’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, Suruç’ta yaşananlara dikkat çekerek “Halkımızın oyunlara gelmemesini, provokatörlerin peşine takılmamasını istiyoruz” çağrısında bulundu. Türk, HDP’nin baraj altında bırakılmak istendiğine de dikkat çekti.

24 Haziran’da HDP’nin hem Meclis’te hem cumhurbaşkanlığı seçiminde kilit parti olduğunu söyleyen Türk, gazetecilerin “İkinci tura İnce kalırsa destekler misiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İkinci tura Muharrem İnce kalırsa desteklenebilir, çünkü başka bir alternatifi yok.”

  • Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

16:50 | Tansu Çiller AKP’nin İstanbul mitingine katıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı İstanbul Yenikapı mitingi başladı.

Mitinge eski başbakan Tansu Çiller de katıldı.

Çiller, “Bugün milli bir şuurla buradayım” sözlerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Çok ciddi çözümlere ihtiyaç var tüm kesimlerde. 24 Haziranda seçimlere gitmekteyiz. Bu çözümleri kim bize getirecek. Karşımızda ittifakları görüyoruz. Bir kısmının çok parçalı olduğunu görüyoruz. Bunlar saygın partiler olabilir ama bu eşyanın tabiatında uyum sağlama zorunluluğu var. Bu partilerin misyonları hedefleri siyasi kültürleri başka. Bunları çok zor görüyorum.”


16:25 | Ahmet Şık: AKP’nin kazanma şansı yok

HDP’nin İstanbul 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı Ahmet Şık, Beşiktaş’ta bulunan Sanatçılar Parkı’nda gençlerin sorularını yanıtladı.

24 Haziran’a ilişkin konuşan Şık, her şeye rağmen Türkiye’de herkesin şaşıracağı bir seçim sonucunun çıkacağını ifade etti.

Ahmet Şık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçmenlerin yaş ortalaması 30’dur. Bu ülkenin gençlerin yaşamak istediği ülke hayalinde Demirtaş’ta temsiliyet bulan bir cumhurbaşkanı adaylığı var. Dolayısıyla ben bunun olmasını isterdim. Ama ben inanıyorum ki Tayyip Erdoğan’ın karşısına kim çıkarsa çıksın o aday bu seçimi kazanacak. Parlamenter seçimi kaybetmiş bir AKP’nin seçimi kazanma şansı yok.”


16:15 | Akşener: Bütün projelerimizin kaynakları hazır

Bursa mitinginde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “İlk defa bu ülke bir cumhurbaşkanının millete müşteri gözüyle baktığını gördü” ifadelerini kullanarak, “Bütün projelerimizin kaynakları hazır. Bunun anlamı ciddiyettir” dedi:

İlk defa bu seçimde memurun, hemşirenin, öğretmenin, işsizin durumu konuşuluyor. Biz çok ekonomide, dış politikada, sosyal politikalar konusunda, adalet konusunda önemli bir kadroyla yola çıktık. Bütün projelerimizin kaynakları hazır. Bunun anlamı ciddiyettir.”

Biz proje üreten, çözüm üreten bir siyasi partiyiz.16 yıldır toplam 2 katrilyon dolar para girdi, devletin kasasına. Bunun karşılığında devlet eliyle yapılan sadece bölünmüş yollar. Türkiye bütün projelerini yandaş müteahhite yaptırdı. Yandaşlar zengin edildi. Büyük projeleri devlet yapmalıydı. Köprülerden geçen de para ödüyor, geçmeyen de. Müşteri garantisi verilmiş köprüler, müşteri garantisi verilmiş hastaneler. İlk defa bu ülke bir cumhurbaşkanının, millete müşteri gözüyle baktığını gördü”


16:00 | YSK’den Demirtaş’ın mitinglere katılma talebine ret

HDP’nin, tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın dört ilde yapılacak mitinglere katılabilmesi için YSK ve Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuru sonuçlandı.

Başvuruya yanıt veren YSK, Demirtaş’ın mitinglere katılma talebini reddetti.

YSK, ret kararında “298 sayılı yasanın 49 ve 50’nci maddelerinde belirtilen propaganda imkanını bu yöntemle kullanmak mümkün olmadığından talebin reddine karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Demirtaş adına yapılan ve ilgili seçim kurullarınca kabul edilen başvuruda, Demirtaş’ın tutukluluğundan ötürü seçim kampanyasını diğer adaylarla eşit şekilde yerine getirmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, Demirtaş’ın mitinglere bizzat veya SEGBİS ile katılması talep edilmişti.


14:15 | İnce’den Erdoğan’a ‘reyting’ yanıtı

24 Haziran seçimleri öncesinde Dersim’de konuşan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tartışma programına çıkarak bizim üzerimizden reyting sağlayacak” sözlerine yanıt verdi.

İnce, “Ben CNN’e (CNN Türk) çıktım, Erdoğan da çıktı. Reytingleri kontrol ettik Erdoğan’ın 14, benimki 44. Hava durumu bile Erdoğan’dan fazla izlenmiş. Reytingi sana ben katarım. Benim 4’te 1’im kadar izlenmişsin. Gel benimle canlı yayına çık da havan olsun biraz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, “Sen ‘Kanal İstanbul’a karşıyım’ diyen bir adamla neyi konuşacaksın? Utanmadan, sıkılmadan televizyona davet ediyor. Üzerimizden kalkıp reyting sağlayacak kendine. Biz seni muhatap alır mıyız?” demişti.


13:15 | Demirtaş: İktidar, otoriter hayallerini kabusa dönüştürebileceğimin farkında

HDP’nin hapisteki cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde için bir makale kaleme aldı.

Demirtaş, gazetede yayınlanan makalesinde, “Yüksek güvenlikli cezaevinde olan bizlerin ruhu da aklı da çok daha özgür. Hükümetten hiç korkumuz yok. Dışarıdakiler ise kocaman bir yarı-açık cezaevinde” sözlerini kaydetti.

“7 Haziran 2015 seçimlerinde olduğu gibi etkili muhalefet yaparak tüm baskılara ve eşitsiz koşullara rağmen Erdoğan’ın otoriter hayallerini kabuslara dönüştürebileceğimin iktidar gayet farkında” diyen Demirtaş’ın makalesinin tamamını okumak için TIKLAYIN.


12:10 | Büyükada’da HDP standına bıçaklı saldırı: 2 kişi yaralandı

İstanbul Büyükada’da HDP’nin standına saldırı düzenlendi.

Standı dağıtıp partinin bayrağını yakmaya çalışan kişiler, kendilerine müdahale eden Sedat Şahin ve Vedat Demir isimli HDP’lileri bıçakladı.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliğinin henüz belirlenemediği belirtilirken, MA’nın haberine göre ada sakinleri HDP’lilere saldıran kişilerin adada ikamet etmeyen kişiler olduğunu söyledi.

Yaralıların Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü öğrenilirken, Sedat Şahin’in yaralı bir şekilde gözaltına alındığı belirtildi.

HDP’lilerin arkadaşı Taylan Kulaçoğlu, olayla ilgili Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Arkadaşımız 4 yerinden yaralı olduğu halde ters kelepçe vurularak götürülmüş, ağır yaralanan diğer arkadaşla birlikte 30 dakikaya yakın ambulansı beklemiştir. Erdoğan’ın ‘HDP Barajı geçmemeli, Mahallelerde markaja alacaksınız, markaja’ diyerek ne demek istediğini anlayın.

Gelenler ada dışından gelen profesyonel tipler, standı dağıtmak için gelmişler. Tek bir kamera kaydı yok. Olay olduktan sonra toplanan kalabalığa Büyükada Emniyet Müdürünün ‘24 Hazirandan sonra hepiniz göreceksiniz’ diye tehdit etmesi, oynanan oyunun büyüklüğünü ortaya koyuyor.”


10:00 | “OHAL’i kaldıracağız” diyen Erdoğan: Gerekirse yine gelebilir

Kanal 7 canlı yayınına katılan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OHAL’in amacının, Gülen Cemaati’nin “Türkiye’yi soktuğu atmosferden Türkiye’yi kurtarmak ve terörle mücadelede işimizi kolaylaştırmak” olduğunu söyledi ve devamla “Şu anda biz herhangi bir yerde bir grev duyuyor muyuz, üniversitelerimizde bir olay duyuyor muyuz? Hayır. Niye? OHAL var” sözlerini kaydetti.

Erdoğan ayrıca OHAL’i 24 Haziran’dan sonra kaldırmayı vadetmelerinin OHAL’in tekrar getirilmeyeceği anlamına gelmeyeceğini ifade etti:

“Nasip olursa inşallah 24 Haziran’dan sonra bu OHAL’i masaya yatırıp, kaldırmak suretiyle bu süreci devam ettireceğiz. Bu demek değil ki tekrar OHAL gelemez mi? OHAL’in gelmesi sorun değil. Eğer OHAL’i gerektirecek bir durum söz konusu olursa OHAL yine gelir. Ama niçin gelir, terörle mücadele için gelir.”


09:00 | HDP: ‘Sel olduk geliyoruz, bu barajı yıkacağız’

Cizre’de HDP mitingi, binlerce kişinin katılımıyla yapıldı. Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 24 Haziran’dan HDP’nin güçlü bir şekilde çıkması halinde “Türkiye’nin önü açılacaktır” dedi ve ekledi: “Sel olduk geliyoruz, bu barajı yıkacağız.”