Ana SayfaGüncelTSK’den Kandil’e hava saldırısı

TSK’den Kandil’e hava saldırısı

HABER MERKEZİ – ‘Seçim taktiği’ olarak nitelendirilen Kandil’e yönelik operasyona ilişkin açıklama yapan TSK, Kandil, Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerine yönelik hava saldırıları düzenlendiğini açıkladı.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kandil’e yönelik operasyonun başlatıldığını açıklamış, “20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik” diye konuşmuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) dün gece saatlerinde de Kandil, Hakurk ve Avaşin-Basyan’a yönelik hava saldırıları düzenlendiği bildirildi.

TSK’nin açıklamasında, hava harekatında “12 hedefin imha edildiği” belirtildi.

Akar: Bundan dönüş yok

Muhalefetin ‘seçim operasyonu’ olarak nitelendirdiği Kandil’e yönelik harekâta dair bir açıklama da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’dan geldi.

Akar yaptığı açıklamada, “Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok. Azizm ve kararlılıkla mücadelemiz sürecek” dedi.

Canikli: Kuzey Irak’ta kalacağız

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de Kandil’e yönelik harekâtla ilgili konuştu.

Canikli, “Kuzey Irak’ta kalacağız” dedi ve TSK’nin “Hedefe ulaşmadan” bölgeden ayrılmayacağını söyledi.

Operasyonun seçim süreci ile alakasının bulunmadığını da savunan Canikli, İran’a birlikte operasyon önerdiklerini ancak görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

FT: Erdoğan’ın Kandil’e operasyon söylemi bir seçim taktiği

Öte yandan Kandil’e operasyona ilişkin Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Financial Times’ta da bir haber yer aldı.

Financial Times, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kandil’e operasyon başlattıklarını ilan etmesinin, 24 Haziran erken seçimleri öncesi “milliyetçi oyları kazanmak için bir taktik” olarak nitelendiğini yazdı.

Gazeteye konuşan uzmanlarsa, sahada Kandil’e operasyonun başladığına işaret edecek askeri koşulların henüz oluşmadığını öne sürdü.

BBC Türkçe’nin aktardığı Laura Pitel imzalı haberde, “askeri uzmanlar zorlu dağlık bölgede etkin bir operasyon başlatabilmek için gereken sayıda kara birliklerinin sahaya geldiğine ilişkin herhangi bir işaret görmediklerini kaydediyor” ifadeleri yer aldı.


Erdoğan’dan “Operasyonu başlattık” açıklaması, Kandil’den yanıt