Ana SayfaDünya“Türk askeri Minbiç’te” iddiasına yalanlamayı Erdoğan doğruladı

“Türk askeri Minbiç’te” iddiasına yalanlamayı Erdoğan doğruladı

HABER MERKEZİ – Türkiye basınında yer bulan “TSK’nin Minbiç’in dış mahallelerine girdiği” ve Başbakan Yıldırım’ın “Askerimiz orada göreve başladı” iddiasına Minbiç’ten yalanlama geldi. Kentteki Askeri Meclis’ten yapılan açıklamada kentin herhangi bir noktasına ‘kesinlikle’ girilmediği belirtilerek, Türk askerinin kendi desteklediği grupların bulunduğu alanlarda ‘devriye turu attığı’ ifade edildi. TSK ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da Meclis’in bu açıklamasını doğruladı. ABD’de yaptığı açıklamada ‘devriye faaliyetlerine’ vurgu yaptı.

ABD ile Türkiye arasında mutabakat sağlanması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı birliklerin Minbiç’in dış mahallelerine girdiği iddia edildi.

NTV ve CNN Türk, söz konusu iddiayı yerel kaynaklara dayandırırken, Başbakan Binali Yıldırım da konu ile ilgili açıklamasında, “Askerimiz bugün itibariyle Münbiç’te göreve başladı” ifadesini kullandı.

Konuya dair bir açıklama da TSK’den geldi. Açıklama şöyle:

“Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır.”

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Samsun’da seçim çalışmaları kapsamında düzenlediği mitingde, “Şu anda Münbiç’te devriye gezme olayı başladı. İş bilenin kılıç kuşananın” ifadesi ile konuya kısaca değindi.

Minbiç Askeri Meclisi’nden yalanlama

Ancak Minbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derwiş, TSK’nin kente girdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Suriye’den yayın yapan ANHA’ya konuşan Minbiç Askeri Meclisi Sözcüsü, Türk askerinin kendi desteklediği grupların bulunduğu alanda devriye turu attığını söyledi.

ABD güçlerinin de Minbiç Askeri Meclisi hattında devriye turu attığını belirten Sözcü Derwiş, Türk askerinin kente girdiği iddiasının yalan olduğunun altını çizdi.

Derwiş, Minbiç Askeri Meclisi’ne bağlı güçlerin Türk ordusuna bağlı grupların karşı hattında konumlandığı bilgisini de paylaştı.

Bir ‘devriye’ açıklaması da ABD’den

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon da konuya dair yaptığı açıklamada, ‘devriye faaliyetlerine’ vurgu yaptı.

“Türk ve Amerikan birlikleri, Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri uyarınca, koordineli ancak bağımsız şekilde 18 Haziran’da devriye faaliyetlerine başlamıştır. Her iki ülke de sahadaki duruma göre işbirliğini artırma amacına bağlı olarak ortak devriye faaliyetleri için çalışmalarını sürdürmektedir.”

Ne olmuştu?

Türkiye ve ABD Suriye’de YPG kontrolündeki Minbiç kenti konusunda izlenecek “yol haritası” üzerinde anlaşmıştı. İki ülke dışişleri bakanları, Washington’da bir araya geldikleri görüşmede “yol haritasını” onaylamıştı.

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “YPG bölgeden çekilirken elindeki silahlar da alınacak” demişti.

Ancak konuya dair bir açıklama yapan YPG Genel Komutanlığı, zaten bölgedeki güçlerinin Minbiç’in kurtarılmasının ardından 16 Kasım 2016’da kentten çekildiğini belirterek, “Minbiç’teki son danışma grubumuz da geri çekildi” diye belirtmişti.

ABD Savunma Bakanı Mattis ise Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalıştıklarını söylemiş ve ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ni “bir kenara itmeyeceklerini” belirtmişti.

Minbiç Askeri Konseyi de son yaptığı açıklamada kentte Türk askeri ya da Türkiye destekli savaşçı olmayacağını söylemişti.

Previous post
"Çiller'in AKP'nin yanında konumlanışı gelecekteki politikaların habercisi"
Next post
Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak