Ana SayfaGüncel6 aydır tutuklu: Gazeteci Seda Taşkın’a yine tahliye yok

6 aydır tutuklu: Gazeteci Seda Taşkın’a yine tahliye yok

HABER MERKEZİ – 6 aydır tutuklu bulanan gazeteci Seda Taşkın’ın ikinci duruşması görüldü. Mahkeme, Taşkın’ın tutuklu halinin devamına karar verdi.

Muş’ta 20 Aralık 2017 tarihinde “hakkında ciddi ihbar var” denilerek gözaltına alınıp, “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan ve savcılığın itirazı üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkartılmasının ardından Ankara’da 22 Ocak’ta tutuklanan Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Seda Taşkın’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Taşkın, savunmasında şunları dile getirdi:

“6 aydır sadece gazetecilik yaptığım için cezaevindeyim. Mesleğimi zor koşullarda yapmamın sonucu bu olmamalı. Mesleğimi çok seviyorum ve çok severek yapıyorum.”

Taşkın’ın ardından ise avukat Gulan Çağın Kaleli söz alarak, müvekkilinin tahliyesini ve beraatini talep etti.

Mahkeme ise, Taşkın’ın tutuklu halinin devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşma ise 12 Eylül’de görülecek.

İddianameden

Taşkın’ın tutuklu meslektaşlarıyla ilgili yaptığı paylaşımlar, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) mikrofonun fotoğrafı da iddianamede yer alıyor.

İddianamede ayrıca Taşkın’ın HDP’li milletvekilleriyle yaptığı telefon görüşmeleri de delil olarak yer aldı.

Savcı, Taşkın’ın yaptığı haberlerle “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası alanda yalnız bırakılma amacının gütmekte” olduğunu iddia etti.

İddianamede suç delili yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

  • “3 Aralık 2016 tarihinde Seda Taşkın isimli facebook profilinden  ‘silahlı terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklu olan HDP milletvekillerinin serbest bırakılması için düzenlenen imza kampanyası ile ilgili bağlantı paylaştığı, ‘terör örgütü’ üyeliğinden yargılanan şüphelilerin eylemini meşru ve haklı göstermek maksadıyla bu paylaşımı yaptığı,
  • 29 Ekim 2016 tarihinde 675 sayılı KHK ile kapatılan PKK terör örgütü ile irtibatlı iltisaklı DİHA mikrofonunun resmini paylaştığı,
  • 20 Ağustos 2016 tarihinde Aslı Erdoğan (tutuklu özgür gündem gazetesi yazarı) derhal serbest bırakılsın imza kampanyası ile ilgili haberi paylaştığının tespit edildiği, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olmak suçlamasıyla yargılanan şahsın eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı,
  •  29 Ekim 2016 tarihinde kapatılan DİHA’nın tutuklu muhabirlerinin serbest bırakılması için haber paylaştığı, paylaşımı ile ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden yargılanan şahısların eylemlerini meşru ve haklı göstermeye çalıştığı…”