Ana SayfaGüncelABD’den Türkiye’ye ‘tehdit gibi’ S-400 uyarısı

ABD’den Türkiye’ye ‘tehdit gibi’ S-400 uyarısı

HABER MERKEZİ – ABD, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasının Türkiye için ‘ciddi sonuçları’ olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Tina Kaidanow, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almasının Türkiye için ‘ciddi sonuçları’ olacağını söyledi.

Sputnik’in haberine göre İngiltere’de gerçekleştirilen Farnborough havacılık fuarında gazetecilere konuşan Kaidanow, Ankara’nın Rus hava savunma sistemlerini alma konusunda daha da ileriye gitmesi halinde yaptırımların ‘sadece bir başlangıç’ olacağına işaret etti:

“Müttefiklerimizin (Türkiye) satın aldığı sistemlerin diğer müttefiklerimiz için de destekleyici nitelikte olduğundan emin olmak istiyoruz. Sınır ötesindeki dostlarımız ve partnerlerimiz bunun gerçekten ciddi bir iş olduğunu anlamalı. Alışverişlerini yaparken bunu göz önünde bulundurmalarını umuyoruz. Türkiye’nin bu alımları yapmasının, özellikle de Rusya’dan S-400 satın almasının çok ciddi sonuçları olacağını anlamasını istiyoruz.”

“Bu sistemlerin Ruslardan alınmasından endişeliyiz” diyen Kaidanow, Türkiye’nin S-400 satın almasının Rusya’nın Avrupa da dahil farklı bölgelerde ‘uygunsuz’ davranışlar sergilemesini sağlayacağından endişe duyduklarını da belirtti.

Müttefikler için destekleyici olan sistemin Patriot füze savunma sistemi olduğunu söyleyen Kaidanow “Türkiye söz konusu olduğunda, bize göre bu Patriot. Türklere Patriotlar açısından neler yapabileceğimiz konusunda bazı bilgiler vermeye çalışıyoruz” dedi.

F-35 uyarısı da gelmişti

ABD geçen ay Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemini alması halinde F-35 savaş uçaklarının teslimatını engelleyebileceği uyarısında bulunmuştu.