Ana SayfaGüncelAKP’nin Meclis Başkanı adayı Binali Yıldırım

AKP’nin Meclis Başkanı adayı Binali Yıldırım

HABER MERKEZİ – AKP, Meclis Başkan adayı olarak Binali Yıldırım’ı gösterecek. MHP’nin de desteği ile Yıldırım’ın Meclis Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Meclis başkanı adayı Binali Yıldırım oldu.

AK Parti Grup Başbakanı Naci Bostancı ve grup başkanvekilleri, Yıldırım’ın Meclis Başkanı adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığı’na sundu.

AKP’den İzmir milletvekili seçilen ve bugün yemin eden Yıldırım’ın Meclis Başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Zira AKP’yle ‘Cumhur İttifakı’nda bir araya gelen MHP, Meclis Başkanı adayı çıkarmayıp AKP’nin adayını destekleyeceğini açıklamıştı.

Meclis’te AKP’nin 295, MHP’nin ise 49 koltuğu var. İki partinin birleşimi, 600 kişilik Meclis’te çoğunluğu elde ediyor.

Yıldırım’dan ilk yorum

Yıldırım, adaylığıyla ilgili açıklamada, “Vatana millete hayırlı olur inşallah. Başka adaylar da çıkabilir. İlk turda sonuçlanır mı bilemem, ben karar veremem. Allah bir kapıyı açtı, gidiyoruz” dedi.

Süreç nasıl işleyecek?

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları bugün başlayacak, 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00’te sona erecek. TBMM Başkanlığı seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak.

Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.