Ana SayfaEkonomiErdoğan ‘kısa sürede düşecek, eminim’ dedi, dolar/TL 4.97’yi gördü

Erdoğan ‘kısa sürede düşecek, eminim’ dedi, dolar/TL 4.97’yi gördü

HABER MERKEZİ – Kabinenin açıklanmasının ardından yükselişe geçen Dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yaptığı açıklamaların ardından 4,97’yi gördü.

Hafta başında yeni kabine açıklandıktan sonra sert yükseliş gösteren dolar/TL’de artış hız kazandı.

Dolar/TL, 23 Mayıs’ta gördüğü 4.9290 zirvesini de aşarak yeni rekor olan 4.9767’yi test etti.

Kurdaki yeni rekor ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ve yeni kabineye dair verdiği mesajların akabinde gerçekleşti.

Kur bu sabah güne 4.90’nın hemen altında başladıktan sonra 4.84 seviyelerine doğru çekildi.

Erdoğan: Dolar ve faiz kısa süre içinde düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gazetecilere yaptığı açıklamada dolar kurunda düşüşün kısa sürede görüleceğini söylemişti.

Yükselen dolar ve faizler için “Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, kısa sürede düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum” değerlendirmesini yapan Erdoğan, “Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Yeminden sonra devir teslim başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır. Yüksek faiz, istihdamda düşüşü de beraberinde getirebiliyor. Yatırımcılar, gerçek girişimcilerin, yatırımlarını geliştirmeleri, istihdamlarını artırmaları, elbette kendilerine imkan sunulmasıyla mümkündür. Bu işi sadece devlet bankalarının sırtına yükleyemeyiz” diye konuşmuştu.