Ana SayfaÇalışma YaşamıEylemin 317’nci gününde: İşten çıkarılan işçiler hukuki mücadeleyi kazandı

Eylemin 317’nci gününde: İşten çıkarılan işçiler hukuki mücadeleyi kazandı

HABER MERKEZİ – Antep’te sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Babacanlar Kargo’dan 7 işçi, işe iade talebiyle yaptıkları eylemin 317’nci gününde işe iade davasını kazandı.

Antep’te Babacanlar Nakliyat ve Kargo şirketinde Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’na (TÜM-TİS) üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 7 işçi, işe geri dönme talebiyle yaptıkları eylemin 317’nci gününde hukuki mücadeleyi kazandı.

Antep 2, 3 ve 4’üncü İş Mahkemeleri, Ömer Çetinkaya, Hüseyin Turan, Ahmet Güçyetmez, Ramazan Akın, Ahmet Molla Palabıyık, Ahmet Akbulut ve Adem Kaplan isimli 7 işçi hakkında “işe iade” kararı verdi.

İşçiler, işverenin kendilerini yeniden işe alacağı tarihe kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

‘İşçiler, sömürüyü ancak birlikle yıkabilirler’

Mezopotamya Haber Ajansı’na (MA) konuşan işçilerden Ramazan Akın, yargının aldığı karar ile haklılıklarının ortaya çıktığını söyledi.

İşyeri önünde 317 gündür eylemde olan Akın, işverenin sendikalaşmaya karşı olduğu için kendilerini darp ederek işten çıkardığını hatırlatarak, “İşçiler birbirlerinden asla kopmasınlar. Emek sömürüsünü ancak birlikle yıkabilirler” dedi.

Akın, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösteren polisin eylemlerini sıkça engelleme teşebbüsünde bulunduğunu vurgularken, “Hava şartlarına ve OHAL’e yılmadan birlik olarak devam ettik ve davayı kazandık” dedi.