Ana SayfaGüncelMeclis’in yeni başkanı Binali Yıldırım oldu

Meclis’in yeni başkanı Binali Yıldırım oldu

HABER MERKEZİ – Eski Başbakan ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, ilk iki turda üye tamsayısının üçte ikisinin sağlanamaması üzerine, MHP’nin de desteği neticesinde 335 oyla 3. turda Meclis’in yeni başkanı seçildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanı seçimi yapıldı.

Genel Kurul’da yapılan ilk iki turda Meclis Başkanı seçilebilmek için gerekli olan sayıya ulaşılamadı. Bunun üzerine üçüncü tur oylama yapıldı.

3’üncü turda yapılan oylamada Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayı Binali Yıldırım, 335 oyla TBMM’nin yeni başkanı seçildi.

1. tur oylama

Birinci tur oylamada 581 milletvekili oy kullandı. Buna göre MHP’nin de desteklediği AKP’nin adayı Binali Yıldırım 331 oy aldı.

CHP’nin adayı Erdoğan Toprak 134 oyla ikinci sırada yer alırken diğer adayların oy dağılımı şöyle oldu:

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş 65, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu 43, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam 4.

4 oy ise geçersiz sayıldı.

2. tur oylama

İkinci tur oylamada 584 milletvekili oy kullandı. Buna göre Binali Yıldırım 336 oy aldı. Erdoğan Toprak 131 oyla ikinci sırada yer alırken diğer adayların oy dağılımı şöyle oldu:

Meral Danış Beştaş 65, Hayrettin Nuhoğlu 42, Cihangir İslam 4.

6 oy ise geçersiz sayıldı.

Birinci ve ikinci turda adaylar, seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamayınca 3. tur oylamaya geçildi.

3. tur oylama

İlk turda ve ikinci turda üye tamsayısının üçte ikisi (400 oy), üçüncü turda ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranıyordu.

Meclis aritmetiğine göre üçüncü turda MHP’nin de desteğini alan AKP İzmir Milletvekili Yıldırım, aldığı 335 oyla Meclis Başkanı seçildi.