Ana SayfaEkolojiMühendis ve mimarlar: Yağış gerekçe değil, yeterli denetim olsa çökme yaşanmazdı

Mühendis ve mimarlar: Yağış gerekçe değil, yeterli denetim olsa çökme yaşanmazdı

HABER MERKEZİ – Tekirdağ Çorlu’da 24 kişinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili İMO ve TMMOB’dan yapılan açıklamalarda kazaya gerekçe olarak ‘yağmur nedeniyle yaşanan toprak kayması’nın gösterilmesi eleştirilerek, rayların altına döşenen malzemelerin yağmurdan etkilenmemesi gerektiği belirtildi. Ayrıca tren yolunun bakımı için 11 Haziran’da verilen ihale ilanının ödenek olmadığı gerekçesiyle iptal edildiği iddia edildi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonunun raylardan çıkıp devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitirenlerin sayısı 24’e yükseldi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şiddetli yağmur nedeniyle yaşanan toprak kaymasının trenin raydan çıkmasına neden olduğu belirtilirken, kazaya ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın yasağı getirildi.

Kazanın nedenine ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı Cemal Gökçe ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisler Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç açıklamalarda bulundu.

“Görüntüler, kontrol yapılmadığı izlenimi uyandırıyor”

Çok sayıda tren kazasında olduğu üzere dün trenin raydan çıkmasının da yağmura bağlandığını belirten İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, kazanın gerçekleştiği bölgenin fotoğraflarına değinerek, cevaplanması gereken soruları şöyle sıraladı:

  • Yol üst yapısının oturduğu alt yapıda yeterli zemin iyileştirilmesi yapılmış mıdır?
  • Bu tür zeminlerin yağmurlara fazlaca direnemeyeceği teknik olarak bilinmesine rağmen, yağmur sonrası öncelikli risk taşıyan yerler, tren geçmeden önce kontrol edilmiş midir?

Gökçe, son olarak “Rayların oturduğu beton balastların altı boşaldığına ve bu boşalmanın kazaya neden olduğu çekilen fotoğraflardan anlaşıldığına göre, demiryolu hattının riskli yerlerinde herhangi bir kontrol yapılmamış gibi bir izlenim yaratıyor insanda” dedi.

“Yağışın etkilememesi gerekiyor”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç da tren raylarının altına yapılan dolguda yanlışlığın olduğunu savundu.

“Yağmur yağdığında rayların altına döşenen malzemenin yağmurdan etkilenmemesi gerekiyor” diyen Kılıç, “Toprak dolguyla zemini doldurursanız bir süre sonra aşırı yağış toprağı doyurduğunda dolayısıyla çökme meydana gelir. Ama raylı sistemlerde, ray altına döşenen malzemelerin yağmurdan etkilenmemesi gerekir. Malzeme, yağan yağmuru ızgara gibi geçiren, ama çökmeyi engelleyen bir malzeme olmalıdır” diye konuştu.

Kılıç, “Yeteri kadar denetim olsaydı çökme meydana gelmezdi. Öyle rastgele bir dolguyla geçiştirilemez. O anlamda standartlara uygun malzemelerin kullanıldığı konusunda şüphelerimiz var” ifadelerini kullandı.

CHP’li Yüceer: İhmaller zincirinin üzerini örtmeye dönük bir çaba var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise bakanlar ve hükümet tarafından yapılan açıklamalara tepki göstererek, Eğer kazada ihmal varsa bunu ‘kader, hava muhalefeti’ diyerek kapatamazsınız“ dedi.

Yüceer, ayrıca tren hattının yenilenmesi için 2 Ocak tarihinde ihale verildiğini ve 2 Mayıs’ta hattın açıldığını söyledi.

“Yenileme ve bakım ihalesinin ‘ödenek olmadığı’ için kesintiye uğradığına dair ciddi iddialar söz konusu” da söz konusu diyen Yüceer, dün getirilen geçici yayın yasağının ‘ihmaller zincirinin’ üzerini örtmeye dönük bir çaba olduğunu savundu:

“Dün tam da ihmaller konuşulmaya başlayınca haber sitelerine erişimin engellenmesi, kazaya ilişkin yetkililerin net açıklamalar yapmaması, devletin haber ajanslarının güncel bilgileri paylaşmaması, yayın yasağının ‘ihmaller zincirinin’ üzerini örtmeye dönük bir çaba olduğunu gösteriyor.”

‘Ödenek olmadığı için bakım ihalesi iptal edildi’ iddiası

Cumhuriyet’in haberine göre ise vagonun devrildiği tren yolunun bakımı için 11 Haziran’da verilen ihale ilanı ödenek olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Temmuz’da yapılması planlanan ihalenin ödenek olmaması gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi.