Ana SayfaEkonomiProf. Boratav’dan ‘kriz’ uyarısı: IMF programı gündeme gelebilir

Prof. Boratav’dan ‘kriz’ uyarısı: IMF programı gündeme gelebilir

HABER MERKEZİ – İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, ekonomide bu yılın son üç ayında küçülme sürecinin başlamasının beklendiğini belirtti, “IMF programı da gündeme gelebilir” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası’na üye işçilerin sorularını yanıtlayan İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, ekonomide bu yılın son üç ayında küçülme sürecinin başlamasının beklendiğine dikkat çekti.

Sendikanın “Emek” gazetesinde yayınlanan Boratav’ın konuya dair değerlendirmesi şöyle:

“Ekonomi şu anda bir krize girmedi; ancak, 2018’in son üç ayında küçülme sürecinin başlaması beklenir.

“Bu durum, AKP’nin 2017’de uygulamaya başladığı seçim ekonomisi önlemlerinin, Türkiye ekonomisinin üretim sınırlarını zorlaması sonunda meydana geldi. Enflasyon ve cari açık yükseldi; uluslararası finans kapital, Türkiye’den fon çıkarmaya başladı. Döviz fiyatlarının tırmanması finansal sistemi zorladı. Döviz borçlusu şirketlerin sıkıntıları ve faizlerde aşırı yükselme, ekonomiyi daralma ivmesine sürükledi.”

Boratav, “Türkiye’yi nasıl bir tablo bekliyor?” sorusuna ise Uluslararası Para Fonu (IMF) programının da gündeme gelebileceği uyarısı ile yanıt verdi:

“Türkiye ekonomisinin dış bağımlılığı AKP döneminde çok arttığı için uluslararası finans kapitalin talepleri ağır basacaktır. Çok yüksek dış borçların döndürülmesi ve cari işlem açığının finansmanı için bir IMF programı gündeme gelebilecektir.”

IMF programlarının talep kısıcı ve emek gelirlerini aşındırıcı özellikleriyle işçi sınıfına ağır maliyetler getireceğine de dikkat çeken Boratav, “Ekonominin daraldığı, kriz koşullarının doğduğu bir ortamda, yük paylaşımının emekçilere yıkılmaması gerekir. Örgütlü mücadele gereklidir. Sendikalara ve emek yanlısı partilere, örgütlere önemli görevler düşecektir” dedi.