Ana SayfaDünya‘Ticaret savaşı’ resmen başladı

‘Ticaret savaşı’ resmen başladı

HABER MERKEZİ – ABD, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başlarken, Çin’den yapılan açıklamada, ABD’nin ‘tarihin en büyük ticaret savaşı’nı başlattığı kaydedildi.

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘adaletsiz ticaret uygulamaları’ suçlamasıyla Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, daha önce açıklandığı gibi Vaşington yerel saatiyle 00.01’de resmen hayata geçti.

Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25’lik ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerindeki 818 ürünü kapsıyor.

Beyaz Saray, 16 milyar dolar değerindeki 300’e yakın ürünü içeren ikinci bölümün de bu ayın üçüncü haftasında yürürlüğe girmesinin planlandığını açıkladı.

Çin yönetimi tarafından yapılan açıklamada ise, ABD’nin ‘tarihin en büyük ticaret savaşı’nı başlattığı kaydedilirken, “Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur kalacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Neler oluyor?

ABD’de Donald Trump yönetiminin Mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başlayan süreçte ABD ve Çin gümrük vergilerini ‘kısasa kısas’ yöntemiyle artırıyor.

Çin, Vaşington’ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin’in, ABD merkezli şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetlerde bulunduğunu iddia ederek bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.