Ana SayfaDünya‘Ben de’ deme sırası şimdi LGBTİ’lerde: #MeQueer

‘Ben de’ deme sırası şimdi LGBTİ’lerde: #MeQueer

HABER MERKEZİ – Kadınların maruz bırakıldıkları cinsel saldırı ve tacizleri anlatması ile ortaya çıkan #MeToo hareketinde bu kez söz LGBTİ’lerde. Binlerce LGBTİ, Twitter üzerinden #MeQueer etiketi ile uğradıkları ayrımcılık, cinsel saldırı ve şiddeti anlatıyor.

Hollywood’da kadınlar maruz bırakıldıkları cinsel saldırı ve tacizleri, sosyal medya üzerinden başlattıkları #MeToo (Ben De) hareketi ile kamuoyuna duyurmuştu.

Dünya kadınları arasında yayılan bu kampanyadan ilham alan LGBTİ’ler, Twitter’da #MeQueer etiketi ile karşılaştıkları sözlü taciz, cinsel saldırı ve fiziksel şiddete olan tepkilerini dile getiriyor.

‘Kocam benim kocamdır, kankam değil’

#MeQueer hareketini Almanya’daki Hartmut Schrewe isimli bir kullanıcı başlattı.

Schrewe, 13 Ağustos’ta yaptığı “Kocam benim kocamdır, kankam değil” yazdığı mesajı #MeQueer ve #Homofobi etiketleriyle paylaştı.

DW Türkçe’nin Reuters’a dayandırdığı habere göre bu paylaşım kısa sürede binlerce kişiye ulaştı.

Schrewe, eşi ve bir iş arkadaşı arasında geçen bir telefon konuşmasına tepki amacıyla bu mesajı paylaştığını söylüyor.

İş arkadaşının, kendisinden bahsederken eşine “kankan” demesi üzerine bu mesajı yazdığını belirten Schrewe “Bunu Twitter’da yazdım ve hashtag viral oldu. Birçok eşcinselin tecrübesini paylaşması harika” diyor.

“Daha görünür olmalıyız ve sesimiz daha yüksek çıkmalı” diyen Schrewe, “Umarım eşcinsel olmanın öldürülmenize neden olabileceği Uganda ya da eşcinsel olmanın çok tehlikeli olduğu Rusya, Endonezya, İran ve Türkiye gibi ülkelere de ulaşır” ifadelerini kullanıyor.

#MeQueer etiketiyle anlatılan şiddet

#MeQueer etiketiyle tweet atan kullanıcılardan @homolordt, cinsel yönelimini ailesi ile paylaştığında yaşadıklarını “Babana trans olduğunu söylediğinde burnunu kanatacak kadar sert bir dayak yemek” sözleriyle anlattı.

@Flusswoelfin adlı kullanıcı ise yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti:

“#MeQueer konusunda yorumda bulunmak istemiyordum. Trollerin saldırılarını ve hakarete uğramayı kaldıracak gücüm yok. Ama cinsel yönelimi yüzünden (kapağı içeriden açılmayan) bir çöp kutusunun içine sokulan 14 yaşındaki ben sesinin duyulmasını istiyor.”

Nefret suçları her yerde

Britanya hükümetinin geçtiğimiz yıl yayınladığı bir ankete göre, her beş eşcinselden ikisi 12 ay içerisinde sözlü ve fiziksel şiddete maruz bırakıldı.

LGBTİ hakları için mücadele eden Stonewall grubu da 18 ile 24 yaşları arasındaki transların yüzde 53’ünün son 12 ay içerisinde tacize maruz kaldığını açıkladı.

Brüksel merkezli LGBTİ hakları örgütü ILGA-Europe de Kuzey İrlanda, Yunanistan, Ermenistan ve Litvanya’dan yaz boyunca eşcinsellere yönelik saldırı haberlerinin geldiğini kaydetti.

Örgüt, bu durumun “Avrupa çapında LGBTİ’leri de kapsayacak bir nefret suçu yasası” çıkarmanın önemini ortaya koyduğunu vurguladı.

Previous post
'Mültecilik durumu cinsel istismar riskini artırıyor’
Next post
Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydında 'Brunson' mesajı